Prof. Dr. Önder KoçYORUMLARMENÜ

Tüp Bebek Tedavisinde Anestezik Yöntemler

Tüp Bebek Tedavisinde Anestezik Yöntemler

Tüp Bebek Tedavisi

Herkesin de bildiği gibi tüp bebek çocuk sahibi olamayan çiftlerde uygulanan sperm ile yumurtanın laboratuar koşullarında bir araya getirilme işlemidir. Bir dizi işlem basamakların ile gerçekleşen tüp bebek yönteminde çiftler bebek sahibi olma şansını artırmaktadır.

Tüp bebek merkezinde erkekten erkek üreme hücrelerinin toplanması (sperm) normal yollardan sağlanamadığı taktirde erkek sperm hücreleri cerrahi yöntemlerle elde edilir. Kadın üreme hücreleri olan ovumun elde edilmesi için ise bir dizi işlem basamağı gerekli olup bu basamaklarda çatlatma iğnesinin akabinde yumurta toplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yumurta toplama işlemi ağrılı bir işlem olması nedeniyle anestezik yöntemlerle gerçekleştirilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Anestezik Yöntemler

Tüp bebek tedavisi işlem basamağı olan yumurta toplama işleminde kullanılan anestezik yöntmler; genel anestezi, sedasyon, lokal anestezi-paraservikal blok, bölgesel anestezi

(spinal veya epidural) anestezi ve sedasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin kullanılışı cerrah tarafından, hastaya göre belirlenmektedir.

Genel anestezi ile tüp bebek tedavisinde yumurta toplanmasının, toplanan yumurta hücrelerine ya da bireye zarar vermediği kanıtlanmıştır. Bunun yanında lokal anestezi- paraservikal blok ile yapılan tüp bebek tedavisinin toksik etki gibi komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Bölgesel anestezi yöntemlerinde ise hipotansiyon belirtilerine, postdural baş ağrılarına, yeterli uyuşmanın olmaması, operasyon sonrası inkontinans yani idrar tutamama ve kısa süreli hareket kısıtlılığı gibi riskleri taşımaktadır. Sedasyon ile uyuşmada ise morfin, benzodiazepin gibi ağrı kesici ilaçlar kullanılarak merkezi sinir sistemi baskı altına alınır.

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemlerinde, uyuşturma ya da uyutma yöntemlerinin uzman kişilerce ekip olarak planlanması ve uygulanması gerekmektedir.

Tüp bebek doktorları yumurta toplama sonrasında, hastaya analjezik ilaçlar vermektedir. Bunun nedeni ise hastada işlem sonrası da ağrı şikâyeti oluşabilmesidir.

  • Sizin hastanız olmak la kendimi şanslı addediyorum.

    Hocamı ziyaretim tamamen spontane oldu. 17 Aralıkta randevulardan birinin iptaliyle başlayan tanışmamız, muayene, emar derken 22 Aralık yatış, 23 Aralıkta ameliyatla sonlandı. O kadar hızlı oldu ki nasıl olduğunu anlayamadan...

  • Ameliyatın ertesi günü evime döndüm

    Merhaba ben Müberra . 2020 Şubatta 2. gebeliğimde rutin muayenede 9 cm miyomum olduğunu öğrendim. Bebeğimi bu sebeple 1 ay sonra kaybettim. Büyüklüğü bakımından açık ameliyat önerdiler. Sevgili Önder Hocamı internetten bulu...

  • 10.11.2021'de miyom ameliyatı oldum. Şimdi çok iyiyim.

    Öncelikle Önder Hocam’a ve Mine Hanım’a çok teşekkür ederim. Böbrek ağrısı teşhisinden, miyom teşhisine varan bir kaç günlük bir çok yaşadım. 15.4 cm denilen miyom 11 cm miş. Hormon testini zar zor yaptırdım.  Ult...

TÜM GÖRÜŞLER
Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333