Jinekolog Prof. Dr. Önder KoçYORUMLARMENÜ

Rahim sarkması nedir? belirtileri nelerdir?

Rahim sarkması nedir? belirtileri nelerdir?

Rahim Sarkması

Rahim sarkması hastaların yaşam kalitesini etkileyen ve ileri yaş kadınlarda görülen jinekolojik bir problemdir. Özellikle çok doğum yapmış, kilo alıp vermiş ve menapoza girmiş kadınlarda daha sık görülür. Rahim sarkması hayatı tehdit etmese de hastanın sosyal yaşantısını olumsuz etkiler.

Rahim sarkması çoğunlukla rahmin komşu organları olan mesane (idrar torbası) sarkması ve bağırsak (rektum) sarkması ile beraber görülür. Bu yazımızda rahim, rahim sarkması belirtileri / tedavisi ve komşu organların (vajen ve mesane) sarkma nedenleri, tedavileri ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

Rahim Sarkması (Uterin Prolapsus) nedir?

Rahim batın içinde yer alan bir organdır. Rahim boyun bölgesi denen serviks ise vajen içine uzanır. Rahmi olması gereken yerde tutan güçlü bağlar vardır. Bu bağlarda gevşeme, zayıflık olduğunda yerçekiminin de etkisiyle rahim aşağı doğru yer değiştirir. Bu duruma rahim sarkması yada latince adıyla uterin prolapsus adı verilir.

Sarkma muayenelerinde rahim, mesane ve son barsak birlikte değerlendirilmelidir. Rahim sarkmasına %50 oranında vajen ön duvarından mesanenin sarkması, %30 oranında son barsak (vajen arka duvarı) eşlik eder. Çünkü rahim sarkmasının ve mesane sarkmasının altında yatan nedenler benzerdir.

Rahim, vajenin içine ve daha sonra da dışına doğru sarkabilir. Sarkmanın derecesini belirleyen çok sayıda skorlama sistemi geliştirilmiştir. Bu skorlama sistemine göre hastaya ameliyat kararı verilir.

Pelvik taban cerrahisi ne demek?

Pelvik taban cerrahisi tıbbi bir tanımlamadır. Halk arasında kullanıldığı tabirle rahim sarkması, vajen sarkması, mesane sarkması veya barsak sarkması olarak tanımlandığı görülür. Bu sarkma çeşitleri izole olabileceği gibi birlikte de görülebilir. Bu tip cerrahilerin onarımın yapılması uzun dönemde hastanın hayat kalitesine ciddi katkı sağlar.

Sarkma ile ilgili bozukluklara sıklıkla idrar boşaltamama, dışkılamada güçlük şikayetlerinin eşlik ettiği görülür. Vajenden dışarı çıkan bir organın yumuşak dokusunun iç çamaşırına sürtünmesi yara oluşumuna ve kanamalarına yol açar.

Rahim Sarkması Belirtileri

Rahim sarkması belirtileri kısaca;

 • İdrar çıkaramama,
 • Kasık alt kısmında meydana gelen ağrı,
 • Vajinadan dışarı çıkan doku görünmesi,
 • Vajenden dışarı doku çıkıyormuş hissi,
 • Kalça kemiği bölgesinde ağırlık hissi,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları,
 • Dışkılama da zorluk ve kabızlık.

Rahim sarkmasının sebebi nedir?

Rahim sarkmasının bir çok sebebi olmakla birlikte en sık neden olarak çok doğum yapmış olmak ve hastanın genetik yapısı suçlanmaktadır.

Yapılan araştırmalarda gebelikte artan karın içi basıncının ve takip eden normal doğumun eğer hastanın genetiğinde bağ dokusu problemleri varsa vajenin kasılma gücünü azaltarak ileri dönemde sarkmaları tetikleyebileceği bulunmuştur.

Pelvik taban çalışma grubumuzun tekrarlayan normal doğumun vajen kaslarına verdiği kas yırtığı hasarlarını ve nörolojik sinir hasarlarını gösterdiğimiz çalışmamızda (Onder KOC et al. Int Urogynecol J. 2011 Sep;22(9):1135-41.doi: 10.1007/s00192-011-1457-5. Is cesarean section a real panacea to prevent pelvic organ disorders?) magnetik rezonans görüntüleme ile vajen kaslarındaki yırtıklar tesbit edilmiş, vajen basınç ölçer cihazları ile kaslardaki güç kaybı gösterilmiştir.

Rahim Sarkmasının Nedenleri

 • Fizik güç gerektiren ağır işlerde çalışmak,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Astım yada bronşit gibi tıkayıcı solunum yolu hastalıkları,
 • Forceps yada vakum gibi cihazların kullanıldığı zor doğum hikayesi varlığı,
 • İleri yaşta menapozla birlikte östrojen azlığına bağlı doku elastikiyetinin ve gücünün kaybı,
 • Kabızlık yaratan kronik barsak hastalıkları,
 • İleri yaş,
 • Çoğul gebelik geçirmek.

Olarak bir çok bilimsel çalışmada ve ekibimizin pelvik taban araştırmaları ile ilgili yayınlarda (Onder KOC et al. Curr Opin Obstet Gynecol  2012 Oct;24(5):318-23.doi: 10.1097/GCO.0b013e3283573fcb. Role of elective cesarean section in prevention of pelvic floor disorders ) dünya ile paylaşılmıştır.

Rahim Sarkması Tedavisi

Rahim sarkması tedavisi sarkmanın derecesine göre karar verilir. Hafif derecede sarkmalarda hiç tedavi verilmezken şikayet biraz arttığında egzersiz tedavileri önerileri yapılırken, şikayetler ağırlaştığında cerrahi tedaviler gündeme gelir.

Rahim Sarkmasının Egzersizle Tedavisi

Rahim sarkmasının tedavisinde kullanılan temel egzersizler kegel egzersizleridir. Kegel egzersizleri kliniğimizde fizyoterapist eşliğinde uygulanmakta ve pelvik rehabilitasyon egzersizleri uygulanmaktadır.

Kegel egzersizini günlük hayatınızda kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Büroda otururken yada araba kullanırken uygulayabileceğiniz bir egzersizdir.

Öncelikle Kegel de çalıştıracağınız kası öğrenmeniz gereklidir. Gaz yada dışkınızı tutmak için kullandığınız kas, yada idrar yaparken idrarı kesmek için kullandığınız kas çalıştırmanız gereken kastır. Kas kasılmasını 5 saniye sürdürüp, 5 saniye dinlenebilirsiniz. Kas kasılma süresini zaman içinde 10 saniye kasılma, 10 saniye dinlenme süresine çıkarmalı ve en az 3 set halinde yapmalısınız.

Rahim sarkmasında ileri yaşta sistemik hastalıkları nedeniyle ameliyat olan hastalarda pesser halkaları adı verilen ve vajene yerleştirilen halkalar kullanılabilir. Bu halkalar rahmin dışarı çıkışına engel olurken idrar yoluna bası yaparak idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyebilir. Sık sık temizlenerek vajene yerleştirilmezse vajinal enfeksiyon kaynağı olur.

Rahim Sarkması Cerrahi Tedavisi

Rahim sarkmasının tedavisi bazı internet sayfalarında belirtildiği gibi rahmin alınması değildir. Pelvik tabanın merkezini oluşturan rahmin askı mekanizması bilindiğinde problemin rahim değil bağ dokusunda olduğunun anlaşılması gerekir. Rahim alınarak askı mekanizmasındaki problem çözülmez. Rahmin alınması askı ameliyatı planlanırken ayrıca değerlendirlir.

Rahim sarkmasında hastanın yaşına göre rahmin alınarak mı yoksa korunarak mı cerrahi yapılacağı kararı verilirken hastanın yaşı ve sarkmanın tekrarlayıcı niteliği önem taşır. Hasta daha önce sarkma cerrahisi geçirmişse hastanın bu sefer sarkma cerrahilerinde altın standart olarak tercih edilen cerrahilere yönlendirilmesi uygun.

Rahim sarkma cerrahilerinde uygulanan 2 yaklaşım vardır.

 • Vajinal yoldan yapılan rahim askı cerrahisi (sakrospinöz fiksasyon),
 • Karından yapılan rahim askı cerrahisi (sakrokolpopeksi).

Vajinal yoldan yapılan sarkma cerrahileri daha çok ileri yaş hastalarda önerilir. Vajen kubbesinden geçilen dikişler sakrospinöz adı verilen çok güçlü bir bağ dokudan geçilerek vajenin yukarı doğru çekilmesi sağlanır. En az 2 adet dikişle vajenin kalça kemiğine uzanan bu dokuya asılması sağlanır. Vajenin aksının bir miktar sağ tarafa çekilmesine sebep olduğu için genç ve cinsel açıdan aktif hastalara çok önerilmez.

Karın yolundan yapılan sarkma cerrahileri 2 ana gruba ayrılır.

 1. Açık sakrokolpopeksi,
 2. Laparoskopik (kapalı) sakrokolpopeksi.

Sakrokolpopeksi ameliyatları rahim sarkma ameliyatlarının altın standardıdır. Geleneksel olarak karın orta hattına yapılan kesi ile yapılan ameliyatlar laparoskopik ve robotik cerrahi yöntemlerinin gelişmesi ile yüksek çözünürlüklü kameralar eşliğinde ekranlardaki görüntüler üzerinden ve karın içine gönderilen 5 mm çapında 36 cm. uzunluğunda çubuklar yardımıyla yapılmaya başlanmıştır. Rahim boynuna yada vajen güdüğüne dikilen yamanın kalça kemiğinin promontorium bölgesine dikilmesi yada çakılması ameliyatıdır. Ameliyatın hemen ertesinde vajen dışına sarkan dokunun vajen içinde derine ve yukarıya doğru çekildiği görülür.

Laparoskopik sakrokolpopeksi yada uterusun korunarak yapıldığı laparoskopik sakroservikopeksi yöntemleri ileri laparoskopik cerrahi deneyimi gerektiren cerrahilerdir.

Ankara çukuranbar daki kliniğimizde rahim sarkması seviyesi muayene sonrası değerlendirilmekte, hastanın yaşı ve sarkma derecesi değerlendirildikten sonra uygulanacak cerrahi tekniğe karar verilmekte, uygulanacak cerrahiler anlaşmalı olduğumuz özel hastanelerde tek gece yatış olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

Rahim Sarkması Ameliyatı Fiyatları

Rahim sarkması ameliyatı fiyatları operasyonun şekli, kullanılan teknikler, anlaşmalı hastaneler gibi farklı sebeplerle değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde medikal uygulamalarda ücret verilmesi kanunen yasaktır.

Rahim sarkması ameliyatı Ankara da Prof. Dr. Önder Koç tarafından anlaşmalı özel hastanelerde yapılmaktadır. Rahim sarkma ameliyatları hakkında detaylı bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için +90505 287 4333 no’lu telefonu arayabilir yada whatsapp tan yazabilirsiniz.

Vajen Sarkması Ankara

Vajen sarkması 2 ana gruba ayrılabilir.

 • Vajen ön duvarı (mesane) sarkması,
 • Vajen arka duvarı (rektum) sarkması.

Vajen sarkması eğer ön duvarda ise tıbbi olarak sistosel, arka duvarda ise rektosel olarak adlandırılır.

Mesane sarkması yada Sistosel onarımı vajen ön duvarının mukozasının açılıp, mukoza altında vajen ve mesane arası dokuya destek dikişlerin atılmasıyla başlanır. İşlem destek dikişlerin atılmasının ardından mukoza fazlalığının alınması ve kesi hattının vajen ön duvarında dikilmesi ile sonlandırılır.

İdrar kesesi sarkması tedavi edilirken mutlaka hastanın işeme fizyolojisi incelenmeli, ıkınma ile idrar kaçırma, tuvalete yetişememe, idrar boşaltamama, sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları sorgulanmalıdır. Eğer hasta da stres yani zorlanmayla idrar kaçırma varsa ameliyata ek olarak idrar kaçırma cerrahisi ekelenbilir. Bunlar TOT (transobturator tape) TVT (tensionfree vaginal tape) yada BURCH ameliyatlarıdır. İdrar kaçırma tedavisi sitemizde daha detaylı olarak başka bir sayfa da anlatılmıştır.

Barsak sarkması yada rektosel onarımı vajen arka duvarının mukozasının açılıp, mukoza altında vajen ve rektum arası dokuya destek dikişlerin atılmasıyla başlanır. İşlem levator kası destek dikişlerinin atılmasının ardından mukoza fazlalığının alınması ve kesi hattının vajen arka duvarında dikilmesi ile sonlandırılır.

Rahim sarkması bitkisel tedavisi varmıdır?

Rahim sarkmasına eşlik eden mesane sarkmasında idrar kaçırmasına karşı Aslanpençesi, kiraz sapı,limon suyunun ılık sudaki karışımları önerilmekle birlikte anatomik bir problem olduğu için ileri düzey sarkmalarda etkisiz kalır. Bu problemin bitkisel çözümü için yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Rahim sarkması riskini azaltan yöntemler nedir?

Rahim sarkması riskini azaltacak yöntemleri;

 • Kegel egzersizleri düzenli yapılmalarak pelvik taban kasları gücü artırılmalı,
 • Kabızlıktan kaçınmak için yeterli sebze ve meyve içeren diyet,
 • Ağır egzersizlerden ve ağırlık kaldırmadan kaçınılmalı,
 • Kronik öksürükten ve solunum sıkıntısı yaratan astım, bronşit gibi tıkayıcı solunum yolu hastalık tedavileri ihmal edilmemeli,
 • Aşırı kilodan ve karın içi basıncını artıran aktivitelerden kaçınılmalı.

Rahim sarkması nasıl anlaşılır?

Rahim sarkması varlığı jinekolog yani kadın doğum uzmanı tarafından jinekolojik masada yapılan alttan muayene ile anlaşılır.Muayene sırasında ıkınma ile vajenden rahim, mesane yada barsak gelebilir. Bunlar izole sarkabileceği gibi birlikte de sarkabilir.

Rahim sarkması ultrasonda görülür mü?

Rahim sarkması karından yapılan ultrasonda görülmez.

Rahim sarkması ameliyatı riskli mi?

Rahim sarkması ameliyatı riski hangi teknikle yapıldığına, cerrahın bu ameliyatlardaki tecrübesine, sarkmanın derecesine ve hastanın tıbbi hikayesine göre değişir.

Rahim sarkması ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Rahim sarkması ameliyatı sonrası operasyon ardından hasta kısa bir süre içinde günlük işlerini yapacak duruma gelir.

 • Ameliyat sonrası 6 hafta kadar cinsel ilişkiye girmesi yasaklanır.
 • Ameliyat sonrası tam olarak iyileşme 4 ila 6 hafta kadar alabilmektedir. Bu dönemde duş alınabilir ancak deniz, havuz a girilmemesi önerilir.

Rahim Sarkması Ameliyatı Yapan Doktorlar

Rahim sarkması ameliyatı pelvik taban cerrahisi deneyimi olan jinekolog yani kadın hastalıkları uzmanları tarafından yapılabilir. Rahim sarkmasının laparoskopik cerrahi ile tedavisi ise ileri düzey laparoskopik cerrahi deneyim gerektirir.

TÜM GÖRÜŞLER
Prof. Dr. Önder KoçJinekolog Prof. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333