Jinekolog Prof. Dr. Önder KoçİLETİŞİM
JİNEKOLOJİ

Rahim Çıkarma Ameliyatı

Rahim Çıkarma Ameliyatı

Rahim Çıkarma Ameliyatı Ankara

Başlangıçta laparoskopi vajinal histerektomi(Laparoskopik Rahim Çıkarılması) ameliyatlarından önce bozulmuş anatomiyi karın içi boşluğuna girerek düzeltmek ve ameliyatı kolaylaştırmak için kullanılmıştı. Günümüzde ise karın içi yapışıklıklar, endometriosis, veya büyük miyomlu bir rahimde vajinal histerektominin yapılabilirliğini değerlendirmek veya ameliyatın bir kısmı yada tamamını laparoskopik olarak gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Rahim alınması( histerektomi) için 3 temel yaklaşım 1) Laparoskopik yardımlı vajinal histerektomi (LAVH) 2)Laparoskopik histerektomi (LH) ve 3) Laparoskopik supraservikal histerektomi (LSH)dir.

Kapalı Rahim Çıkarma Ameliyatı

Her 3 yöntem içinde temel teknikler standardize edilmiş olmasına karşın tekniklerin avantajları, riskleri ve hangisinin ne zaman kullanılması gerektiği konusundaki tartışmalar devam etmektedir. LAVH üç teknik arasında en sık kullanılan ve en hızlı yayılan yöntemdir. Teknik olarak öğrenilmesi ve uygulanması diğerlerinden daha kolaydır.

Üç yada dört giriş teknikleri kullanılarak karın içi zarlar (periton) gözlenir, varsa yapışıklıklar ayrılır. Yumurtalıkları besleyen (yumurtalıkların alındığı) yada yumurtalık ve Rahim arasındaki (yumurtalıkların bırakıldığı) atardamarlar bağlanır ve kesilir. Rahmi karın ön duvarına bağlayan bağlar kesilir. Rahim ile mesane birbirinden ayrılır. Bu aşamada rahmin ana atardamarları laparoskopik olarak kesilebilir yada cerrah bu aşamada vajinal ameliyata geçmeyi tercih edebilir ve ameliyatı vajinal olarak tamamlar. Rahmi vajenden doğurtarak çıkarır. Rahmin vajene doğru sarkma derecesi fazla ise daha çok tercih edilen bir yöntemdir.

Detaylı Rahim Çıkarma Ameliyatı →

SORU SOR
Prof. Dr. Önder KoçJinekolog Prof. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333