Jinekolog Prof. Dr. Önder KoçİLETİŞİM
JİNEKOLOJİ

Jinekolojik Laparoskopi

Jinekolojik Laparoskopi

Jinekolojik Laparoskopi

80 li yıllarda jinekolojik laparoskopi sadece tanısal amaçlı yada tüp bağlama amaçlı cerrahiler için kullanımı başlamış, günümüzde birçok jinekolojik operasyonda kullanılan temel cerrahi ekipman olarak kabul görmüştür.

Açık cerrahide kullanılan aletlerin laparaskopi için geliştirlmesi ile beraber ektopik gebelik (dış gebelik) , Endometriosis (endometrium dokusunun Rahim dışında bulunması,yumurtalıkta çikolata kistleri vb.) tedavisi, basit ve komplike yumurtalık kist çıkarılması gibi birçok cerrahi endikasyonda Laparoskopik Cerrahi ilk ve tercih edilmesi gereken yoldur.

Bunların dışında Rahim çıkarılması, Miyom çıkarılması, Pelvik taban cerrahisi, Jinekolojik kanserlerin evrelenmesi gibi major cerrahi işlemlerde de yaygın kullanım alanı bulmuştur.

Klasik cerrahi yaklaşımda uygulanan Laparotomi (karın boşluğuna karın ön duvarının kesilerek girilmesi) ile karşılaştırıldığında eğitimli ellerde güvenirliliği olan, hastanın iyileşme süresini ve hastanede yatış süresini kısaltan, dolayısıyla hastane masraflarını azaltan yöntemdir. Hastanın günlük hayata ve işe dönüş süresini belirgin olarak kısaltır.

Teknolojinin ilerlemesi laparoskopi alanındaki yenilikler olarak görülmeye başlamıştır. Bunlar;

  • Robotik cerrahi.
  • Doğal delikten transluminal surgery (NOTES) ve.
  • Tek insizyon laparoskopik cerrahidir (SILS).

Bu yöntemler geleneksel laparoskopi ile karşılaştırıldığında avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Gelişen teknolojiler arasında robotik cerrahi klinik yaklaşımda önemli bir değişiklik yaratmıştır. Cerraha dikiş atma konusunda ve 3 boyutlu görüntü olarak sağladığı kolaylık ve eğitim-öğrenme süresinin kısalığı avantajları olarak öne çıkmakla beraber cerrahi sonuçlar açısında geleneksel laparoskopiye bir üstünlüğü gösterilememiştir. Robotik sistemin en önemli dezavantajı ise yüksek kurulum ve işletim maaliyetleridir. Çoğu sigorta kapsamında değildir, bunlarda hastaya yansıtılmaktadır.

Jinekolojik Laparoskopi Süreci

Tanısal laparoskopi sıklıkla kadın doğum uzmanının kasık boşluğunun ani başlayan yada kronik ağrılarını değerlendirmek, dış gebeliği, endometriosis hastalığı yayılımını tespit ederek tanı koymak yada tüplerin geçişini değerlendirmek için ihtiyaç duyulan bir araçtır. Sıklıkla ilk kullanılan giriş yada bizim port olarak adlandırdığımız (aletlerin batın içine girişini sağlarken, silicon iç yapısı ile batın içindeki boşluk yaratmak için kullanılan CO2 kaçışına engel olan kanallı enstruman) laparoskop içindir.

Laparoskopi diğer bir deyişle teleskop yada lens olarakta adlandırılabilir. Cerrahın karın boşluğunun içine girerek dolaşan gözüdür. Esnek yada katı olabilir. Esnek olanları uçtaki kıvrımlı yapı ile karın içi boşluğun her bölgesinde mükemmel görüntü sağlar. Çoğunlukla göbek deliğinin alt sınırından göbeğin içine yerleştirilir. Burdan alınan görüntü optic bir kamera yardımı ile monitöre iletilir.

Karın içi boşluğundan alınan ilk görüntüler ve organlar değerlendirildikten sonra diğer portlar sistematik olarak kasık üstü bölgeye ve karnın yan bölgelerine yerleştirilir. Karnın dışından trokar(port)dan gönderilen 36-42 cm lik düz çubuklar her biri farklı uç yapılarına sahip olup, cerrahın karın içerisinde cerrahi işlem yapmasına olanak tanır. Bunlar tek kullanımlık yada sterilizasyon sonrası birden fazla kullanılan hassas aletlerdir. Vajinadan rahmin içerisine yerleştirilen manipulator adı verilen cihazlar hem tüplere boyalı madde vererek geçişini değerlendirmemize hemde rahmi hareket ettirerek cerrahi işlemin daha rahat gerçekleştirilmesine yardımcı olur.Bu cihazların gelişmiş versiyonları rahmin laparoskopik olarak alınması (total laparoskopik histerektomi) operasyonlarında yaygın olarak kullanılır.

Kapalı cerrahide  cerrahın hareketleri monitöre bakarak milimetrik olarak gerçekleştirilir. Bu nedenle genel anestezi altında cerrahi hassasiyeti yüksektir ve endotrakeal entübasyonla eşiliğinde yapılmakla beraber karın içi basıncın artırılması sakıncalı olan hastlaarda, yada genel anestezi verilemeyenlerde batın içi basınç düşük tutularak kısa tanısal işlemler sedasyon, spinal yada epidural anestezi ile yapılabilir.

Detaylı Jinekolojik Laparoskopi Bilgileri İçin Tıklayınız →

SORU SOR
Prof. Dr. Önder KoçJinekolog Prof. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333