Jinekolog Prof. Dr. Önder KoçİLETİŞİM
TÜP BEBEK

Tüp Bebek Ankara

Tüp Bebek Ankara

Tüp Bebek Tedavisi

Yardımcı üreme teknikleri (YÜT),kapsamında uyguladığımız tüp bebek tedavisi; gebelik şansını arttırabilmek için; yumurtaların büyütülmesi, olgunlaştırılması, elde edilmesi, sperm ile birleştirilerek döllenmesi, embriyo gelişimi ve transferine yönelik bütün işlemlere verilen genel bir addır. Bazen aşılama veya rahim içi inseminasyon dediğimiz uygulama ile karıştırılmaktadır. Aşılama işleminde bayanın yumurtaları tüp bebek uygulamasına benzer şekilde ama daha az ilaç kullanılarak büyütülür. Daha sonrasında sperm hazırlanıp hareketli ve iyi olanlar konsantre edilerek rahim içine verilir. Aşılamada sperm, tüp bebekte ise embriyo rahim içine verilir.

Aşılama daha doğala yakın bir yöntemdir. Spermin kendisinin yumurtayı döllemesi gerekir. Dolayısıyla aşılamanın başarı şansı tüp bebeğe oranla daha düşüktür ve belli sayıda iyi spermin var olması gerekir. Şiddetli sperm bozukluğu olan hastalarda aşılama uygun bir yöntem değildir.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı

Araştırmacılar tarafından yaklaşık otuz yıl önce, tüp bebek olarak da adlandırılan, in vitro fertilizasyondan (IVF) doğan ilk çocukları üretmek için laboratuarlarda uygun bir çanakta sperm ve yumurtayı başarıyla birleştirmeyi başarmışlardı. Tüp bebek merkezlerince oluşturulabilen ve sadece bu merkezlerdeki teknoloji  ile yapılmaktaydı. Teknoloji olarak  o zamanlarda mükemmel bir yöntem olarak görünse de o zamandan bu zamana kadar çok evli çifte umut olmuştur. Şuan hala daha bir çok evli çifte umut ışığı olarak göz kırpmaktadır bu yöntem.

Teknoloji gelişmesini durdurmadığından uzmanlar, tüp bebek tedavilerinin önümüzdeki on yıl ve daha da ötesinde daha iyi, daha ucuz ve daha yaygın olacağını öngörmektedir. Bebeği olmayan evli çiftlerin gebe kalmasına yardımcı olmanın yanı sıra, bu tür tedaviler kadınların bereketli yıllarını genişletmeleri için ortak bir yol olarak görülmektedir tüp bebek tedavileri. Tedavi sırasında alkol, sigara ve kafeinden kaçınarak sağlıklı bir kilo almanız bebeğinizin tüp bebek tedavisi ile yaşam şansınızı artırabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Ankara

SORU SOR
Prof. Dr. Önder KoçJinekolog Prof. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333