Prof. Dr. Önder KoçYORUMLARMENÜ

Rahim Sarkması Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Rahim Sarkması Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Rahim sarkması ameliyatı sonrası cinsellik etkilenir mi?

Rahim sarkması ameliyatı, sıklıkla vajenden dışarı çıkan ve ele gelen kitlenin jinekolojik muayenede kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından tespiti sonrası önerilen bir yaklaşımdır.

Rahim sarkması tamamen ağrısız olabilir yada işeme ve dışkılama güçlüğü ile beraber olabilir. Yazımızda rahim sarkması ameliyatı sonrası cinsellik nasıl etkilenir, neden rahim sarkması ameliyatına ihtiyaç duyulur ve ameliyat sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi vereceğiz.

Rahim sarkma ameliyatı nedir?

Rahim sarkma ameliyatı vajenden dışarı çıkan rahim ve komşu vajen duvarı dokularının tekrar anatomik olarak vajen içine alınması ameliyatıdır. Rahim sarkma ameliyatı rahim korunarak yada rahim alınarak yapılabilir.

Rahim sarkma ameliyatını genç ve cinsel olarak aktif hastalarda rahimi koruyarak, ileri yaşta olup cinsel aktif olmayan hastalarda ise rahmi alarak gerçekleştiriyoruz.

Rahim sarkma ameliyatlarında en önemli nokta ameliyata mesane yada rektum sarkması ameliyatının eklenip eklenmeyeceğinin planlanmasıdır. Ameliyata vajen ön duvarında sistosel onarımının, arka duvarda rektosel onarımının eklenmesi hastada hem görsel hemde fonksiyonel bir vajinoplasti sağlar.

Rahim sarkması ameliyatı nasıl yapılır?

Rahim sarkması ameliyatı, rahim alınması kararı verildiyse hasta genel anestezi altındayken vajinal yoldan rahim alınarak yapılır. Eğer rahimin korunması kararı verildiyse önce rahim askı ameliyatı yapılarak ameliyata başlanır. Ardından vajen ön ve arka duvarı açılarak kaslar yaklaştırılır. Sıkı bir vajen elde ettikten sonra fazla mukoza dokusu alınarak işlem sonlandırılır.

Rahim sarkması ameliyatı sonrası cinsellik nasıl etkilenir?

Rahim sarkması ameliyatı sonrası sıklıkla vajina sıkılaştırma işlemini de eklediğimiz için hastalarımızda;

 • Vajinadaki gevşekliğe bağlı azalan cinsel haz duygusu artarak düzelebilir,
 • Kişinin cinsel ilişkide kendine güveni artar,
 • Hasta kendisini daha kadınsı hissedebilir,
 • Cinsel ilişkideki huzursuzluk azalır,
 • Normal Doğum sonrası vajende meydana gelen his kaybı ameliyat sonrası düzelebilir,
 • Vajenin geniş girişi daralabilir,
 • Bikini ve dar kıyafetler giyerken ki huzursuzluk kaybolur.

Rahim sarkma ameliyatı sonrası cinsel ilişki yasak mı?

Rahim sarkma ameliyatı sonrası 4 ile 6 haftalık bir süre cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir.

Bu süreçte vajen iç duvarına atılan ve kendiliğinde erime özelliği olan dikişler eriyerek dökülürken doku iyileşmesi gerçekleşir. Rahim askı dikişleri ise sarkmanın tekrarlamaması için erimeyen ama vücut dokusuna uyumlu materyalden yapılır.

Rahim sarkması ameliyatları pelvik taban cerrahisi konusunda ileri deneyim gerektirir. İyi bir ön değerlendirme başarılı cerrahinin ilk şartıdır. Doğumun pelvik tabana etkileri konusunda ekibimizin uluslararası dergilerde yayınlanmış yayınlarından bazılarına

 • Rahim kaybında oluşacak ruhsal travmanın önüne geçtiniz.

  Meltem K. Uzun süre önce tespit edilen miyomlarım vardı izlenmesini görüştüğüm doktorlar uygun bulmuşlardı takii oradan yıllar geçip kanamalarımı hızlandırana ve beni rahatsız edene kadar yaşam kalitemi etkileyen bu durum s...

 • Yumurtalıklarım ve rahmim korundu.

  Miyomlarım olduğunu 3-4 yıldır biliyordum. Hocam son gediğim doktordu. Daha önceki yaklaşımlar daha çok rahim alma, yumurtalıkları alma üzerineydi. Önder hocam yumurtalıkları ve rahmi koruyarak miyomektomimi gerçekleştirdi ...

 • Ameliyatım çok güzel geçti.

  Yaklaşık 14 ay önce aşırı kanama ve halsizlik şikayetim vardı. Yaşadığım ilde gittiğim doktor hanım, miyomlarım olduğunu ve sayılamayacak kadar fazla olduğunu söyledi. Rahim, yumurtalık ne varsa hepsini temizlememiz gerekiyo...

TÜM GÖRÜŞLER
Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333