Prof. Dr. Önder KoçYORUMLARMENÜ

Rahim Sarkması Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Rahim Sarkması Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Rahim Sarkması

Rahim sarkması ameliyatı, sıklıkla vajenden dışarı çıkan ve ele gelen kitlenin jinekolojik muayenede kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından tespiti sonrası önerilen bir yaklaşımdır.

Rahim sarkması tamamen ağrısız olabilir yada işeme ve dışkılama güçlüğü ile beraber olabilir. Yazımızda rahim sarkması ameliyatı sonrası cinsellik nasıl etkilenir, neden rahim sarkması ameliyatına ihtiyaç duyulur ve ameliyat sonrası iyileşme süreci hakkında bilgi vereceğiz.

Rahim Sarkması Ameliyatına İhtiyaç Duyanlar

Rahim sarkmasına duyulan ihtiyaç hem görsel hemde fonksiyonel nedenlerle olabilir. Problem halk arasında vajenden sarkan doku gözlendiğinde rahim sarkması olarak tanımlansa da jinekolojik muayene sırasında vajen ön duvarı yada arka duvarının sıklıkla sarkan rahime eşlik ettiğini görmekteyiz.

Normalda mukoza dokusu ile kaplı rahim ağzı ve vajen duvarları dış ortamla temas ettiğinde hassaslaşır ve kanar. Eğer ameliyat ile olay çözümlenmez ise yara halini alan doku enfekte olabilir. Rahimle birlikte sarkan vajen ön duvar dokusu sarkması işeme güçlüğü yaratırken, vajen arka duvarı sarkması kabızlıktan sorumludur.

Rahim sarkması ameliyatlarımızda pelvik taban detaylı olarak incelenir ve sarkan bölgedeki sarkma derecesine göre ameliyat planlanır.

Rahim sarkma ameliyatı nedir?

Rahim sarkma ameliyatı vajenden dışarı çıkan rahim ve komşu vajen duvarı dokularının tekrar anatomik olarak vajen içine alınması ameliyatıdır. Rahim sarkma ameliyatı rahim korunarak yada rahim alınarak yapılabilir.

Rahim sarkma ameliyatını genç ve cinsel olarak aktif hastalarda rahimi koruyarak, ileri yaşta olup cinsel aktif olmayan hastalarda ise rahmi alarak gerçekleştiriyoruz.

Rahim sarkma ameliyatlarında en önemli nokta ameliyata mesane yada rektum sarkması ameliyatının eklenip eklenmeyeceğinin planlanmasıdır. Ameliyata vajen ön duvarında sistosel onarımının, arka duvarda rektosel onarımının eklenmesi hastada hem görsel hemde fonksiyonel bir vajinoplasti sağlar.

Vajinoplasti, vajinal yeniden şekillendirme yada vajinal gençleştirme olarakta adlandırılır. Doğuma ve yaşlanmaya karşı vajenin gevşemesine mutlak çözüm vajinoplastidir ve hatları düzgün sıkı bir vajina oluşturulmasını sağlar.

Rahim sarkması ameliyatı sonrası cinsellik nasıl etkilenir?

Rahim sarkması ameliyatı sonrası sıklıkla vajina sıkılaştırma işlemini de eklediğimiz için hastalarımızda;

 • Vajinadaki gevşekliğe bağlı azalan cinsel haz duygusu artarak düzelebilir,
 • Kişinin cinsel ilişkide kendine güveni artar,
 • Hasta kendisini daha kadınsı hissedebilir,
 • Cinsel ilişkideki huzursuzluk azalır,
 • Normal Doğum sonrası vajende meydana gelen his kaybı ameliyat sonrası düzelebilir,
 • Vajenin geniş girişi daralabilir,
 • Bikini ve dar kıyafetler giyerken ki huzursuzluk kaybolur.

Rahim sarkması ameliyatı nasıl yapılır?

Rahim sarkması ameliyatı, rahim alınması kararı verildiyse hasta genel anestezi altındayken vajinal yoldan rahim alınarak yapılır. Eğer rahimin korunması kararı verildiyse önce rahim askı ameliyatı yapılarak ameliyata başlanır. Ardından vajen ön ve arka duvarı açılarak kaslar yaklaştırılır. Sıkı bir vajen elde ettikten sonra fazla mukoza dokusu alınarak işlem sonlandırılır.

Rahim sarkma ameliyatı sonrası ilişki yasak mı?

Rahim sarkma ameliyatı sonrası 4 ile 6 haftalık bir süre cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir.

Bu süreçte vajen iç duvarına atılan ve kendiliğinde erime özelliği olan dikişler eriyerek dökülürken doku iyileşmesi gerçekleşir. Rahim askı dikişleri ise sarkmanın tekrarlamaması için erimeyen ama vücut dokusuna uyumlu materyalden yapılır.

Rahim sarkması ameliyatları pelvik taban cerrahisi konusunda ileri deneyim gerektirir. İyi bir ön değerlendirme başarılı cerrahinin ilk şartıdır. Doğumun pelvik tabana etkileri konusunda ekibimizin uluslararası dergilerde yayınlanmış yayınlarından bazılarına

https://doi.org/10.1097/gco.0b013e3283573fcb ve https://doi.org/10.1007/s00192-011-1457-5 linklerinden ulaşabilirsiniz.

Pelvik taban sarkması ameliyatlarımız Ankara Çankaya da Prof. Dr. Önder Koç kadın hastalıkları ve doğum muayenehanesinde yapılan ön değerlendirme sonrası Ankara daki özel hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Randevu ve danışma için bize +90505 287 4333 nolu hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 • Sizin hastanız olmak la kendimi şanslı addediyorum.

  Hocamı ziyaretim tamamen spontane oldu. 17 Aralıkta randevulardan birinin iptaliyle başlayan tanışmamız, muayene, emar derken 22 Aralık yatış, 23 Aralıkta ameliyatla sonlandı. O kadar hızlı oldu ki nasıl olduğunu anlayamadan...

 • Ameliyatın ertesi günü evime döndüm

  Merhaba ben Müberra . 2020 Şubatta 2. gebeliğimde rutin muayenede 9 cm miyomum olduğunu öğrendim. Bebeğimi bu sebeple 1 ay sonra kaybettim. Büyüklüğü bakımından açık ameliyat önerdiler. Sevgili Önder Hocamı internetten bulu...

 • 10.11.2021'de miyom ameliyatı oldum. Şimdi çok iyiyim.

  Öncelikle Önder Hocam’a ve Mine Hanım’a çok teşekkür ederim. Böbrek ağrısı teşhisinden, miyom teşhisine varan bir kaç günlük bir çok yaşadım. 15.4 cm denilen miyom 11 cm miş. Hormon testini zar zor yaptırdım.  Ult...

TÜM GÖRÜŞLER
Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333