Jinekolog Prof. Dr. Önder KoçYORUMLARMENÜ

Miyom Ameliyatı Fiyatları

Miyom Ameliyatı Fiyatları

Miyom nedir?

Miyomlar rahmin düz kas tümörleridir. Kadınlarda görülme oranları %20-30 dir. Bir tek düz kas hücresinin aşırı bölünmesinden kaynaklandığı düşünülür.

Genetik olarak ailesel miras miyomların en önemli sebebidir.

Miyom ameliyatı çeşitleri nelerdir?

  • Açık miyom ameliyatı,
  • Kapalı miyom ameliyatı.

Açık miyom ameliyatı kasık bölgesi kesisinden yada karın orta hat karın kesisinden karın katları açılarak yapılır. Rahme ulaşılır. Miyomlar çıkarılıp çıkarıldığı bölge dikilir. Miyomlar batın dışına alınarak batın katları anatomik olarak kapanır.

Kapalı miyom ameliyatı ise miyomun yerine göre karından laparoskopik olarak yada rahim ağzından girilerek histeroskopik olarak yapılır. Son on yılda miyom ameliyatları dünya da ve Türkiye de laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılmaya başlanmıştır.

Miyom Ameliyatı Fiyatları Ankara

Miyom Ameliyatı Fiyatları ameliyatın kapalımı yoksa açık mı yapıldığına, kapalı cerrahinin laparoskopik mi yoksa histereskopik mi yapıldığına ve kullanılan cerrahi malzemeye göre farklılık göstermektedir. Miyom ameliyatı fiyatlarını hastanede kalış süresi ve kullanılan kan ürünleri fiyatları da etkilemektedir.

Miyom Ameliyatı Fiyatları 2021

Miyom Ameliyatı Fiyatları 2021 miyom hastaları tarafından çok merak edilen bir sorudur. Hastalar bizi ilk aradıklarında genelde ilk soruları fiyat meselesidir. Etik kurallardan dolayı miyom ameliyatı 2021 fiyatları için lütfen kliniğimizi arayınız. Kapalı miyom ameliyatı fiyatlarında hastane seçiminin de önemli bir durum olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca kullanılan özellikli malzemeler fiyatı artırabilmektedir.

Miyom Ameliyatı Yapan Hastaneler

Miyom Ameliyatı özellikle laparoskopik olarak gerçekleştirilecekse yapan cerrahın üst düzey ileri laparoskopik cerrahi eğitiminin olması, bu ameliyat için gerekli alet parkının hastane ameliyathanesinde bulunması gereklidir. Kliniğimize başvuran hastalarımızın muayene ve ultrason değerlendirmeleri kliniğimizde, ameliyatları anlaşmalı hastanelerde özel cerrahi ekipmanlarınızla yapılmaktadır.

Miyom belirtileri nelerdir?

Kliniğimize başvuran hastalarımızda ki miyom belirtileri üç ana gruba ayrılabilir.

  • Kanama Şikayeti: Kanama şikayeti uzun süren adet kanamaları yada düzensiz adet ara dönemi kanamaları olabilir.
  • Bası Bulguları: Miyomun mesaneye yarattığı bası ile sık idrara çıkma yada idrar boşaltamama şikayetleri, son barsağa bası bulguları sonucu kabızlık şikayetleri.
  • Ağrı Şikayetleri: Miyomun büyürken yaşadığı beslenme bozukluğu nedeniyle çürümeye yani dejenerasyona bağlı kasık ağrıları.

Miyom kanaması nasıl durur?

Miyomun kanamasının esas nedeni miyomun rahmin adet görmeyi sağlayan iç zarına yaptığı basıdır. Bu bası cerrahi olarak kaldırılmadıkça kanamayı önlemenin yolu yoktur. Doğum kontrol hapları yada ilaçlı spiralle yapılan tedaviler geçici süre için artan kanamaları rahim iç zarını incelterek azaltabilir. Bir yada iki ay içinde kanamalar daha yoğun olarak tekrar başlayabilir. Medikal tedaviler ile yalancı menapoz yaratmak ise üç ayın üzerinde kemik erimesi gibi şiddetli yan etkiler yaratarak miyom cerrahisini zorlaştırır.

Miyom tedavisi nedir?

Şikayet yaratan miyomlara uygun büyüklük ve sayı kriterlerini karşılıyorsa önerdiğimiz tedavi laparoskopik yani kapalı miyom ameliyatıdır. Bunun dışında aşırı büyümüş yada çok sayıda miyomlar ise kapalı miyom ameliyatı sınırlarını aşabilir. Bu durumda rahim koruyucu açık cerrahiler önerilebilir. Önerilmemesi gereken ise üreme çağındaki kadınlarda yumurtalık ve rahim iç zarı sağlığını riske atan embolizasyon yöntemleridir. Embolizan maddeler damar ağlarıyla beslenen rahim dokusunda rahim iç zarı yada yumurtalık beslenmesini bozabilir. Yumurta rezervini azaltarak rahim iç zarının beslenmesini bozabilir.

Miyom kansere dönüşür mü?

Miyom iyi huylu düz kas tümörüdür ve kansere dönüştüğü görülmez. Buna karşın miyom tahmin edilen dokularda 25 yaşlarında 1500 de bir,40 lı yaşlarda 500 de bir ihtimal kanser çıkabilir.

Miyom bitkisel tedavisi var mı?

Miyom tedavisi için önerilen soğan kürleri antioksidan ve ödem çözücü etkileri ile vücut ödemini azaltıp, astım hastalarında akciğer rahatlatabilir, kandaki kolesterol ve şeker seviyesini düşürebilir, yara iyileşmesini hızlandırabilir, antialerjik etkilere sahiptir. Buna karşın yapılan deneylerde miyom büyüklüğünü küçülttüğüne dair bir kanıt yoktur. Yeşil çay ve zerdeçalle yapılan çalışmalar ise miyom büyüklüğünde istatistiksel anlamlı bir küçültme yaratmamıştır. Kanıta dayalı tıp uygulamalarında miyomun büyümesinin en çok östrojen ve progesterona hassas olduğu görülmüştür. Bu hormonları düşüren terapiler miyom küçülmesi yaratabilir. Hormonları düşürmeye yönelik planlanan tedaviler ise östrojen azalmasına bağlı ateş basması, vajinal kuruluk gibi menapozal yan etkiler yaratabilir.

Miyomlara ameliyat gereklimidir?

Şikayet yaratmayan her miyoma ameliyat önerilmez. Buna karşın üç aylık muayenelerde büyüme yaratan, kanama, bası ve ağrı yaratan miyomlara ameliyat önerilebilir. hastanın kapalı miyom ameliyatı şansını kaybetmemesi için büyüyen bir miyoma ameliyat önerilebilir. Kliniğimizde çoğu ameliyat için laparoskopik yöntem önerildiği için ve hastanın açık ameliyata maruz kalamaması için şikayet yaratmayan küçük miyomlar üç aylık muayenelerde takip sürecine alınır.

Miyom ameliyatından sonra iyileşme süreci?

Miyom ameliyatı eğer kapalı yani laparoskopik yapılırsa iki gün içinde iyileşme bir hafta içinde işe dönüş görülebilir. Hasta iki ay ağır kaldırmaktan kaçınmalıdır. Açık ameliyatlarda ise karın kesisinin iyileşmesi bir haftayı bulur. İşe dönüş süresi ise bir aya ulaşır.

Miyomlara yönelik cerrahilerde kapalı yani laparoskopik cerrahinin seçilmesi, hastanın ameliyat sonrası hastane kalış süresini ve günlük hayata dönüş süresini ciddi oranda azaltır. Çocuk düşünen hastalarda ise gebelikten korunma süresi 6 ay olarak önerilir. Bu süreden sonra güvenle gebelik düşünülebilir.

TÜM GÖRÜŞLER
Prof. Dr. Önder KoçJinekolog Prof. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333