Jinekolog Prof. Dr. Önder KoçİLETİŞİM
JİNEKOLOJİ

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Kanser vücuttaki hücrelerin anormal büyümesiyle ortaya çıkar. Kanser daima vücutta başladığı yerin adıyla anılır. Daha sonra vücudun farklı yerlerine yayılsa da ismini ilk başladığı organdan alır.

Kanser Rahim ağzında başladığında Servikal kanserler yada Rahim ağzı kanseri olarak adlandırılır. Rahim ağzı, rahmin üst bölgesini vajene bağlayan Rahim bölümüdür. Rahim gebe bir kadında gebeliğin başladığı ve büyüdüğü yerdir. Rahim ağzı kanseri gelişmiş ülkelerde önlenebilir bir kanser olarak bilinmektedir.

Çünkü tarama testleri ve HPV (human papilloma virus) aşıları ile kanser riskini azaltmak mümkündür. Erken tespit edildiğinde rahim ağzı kanseri tedavi edilebilir bir kanserdir. Erken teşhis ve tedavi uzun yaşam süresi ve kaliteli yaşam sağlar.

Rahim Ağzı Kanseri Risk faktörleri

Neredeyse tüm servikal kanserlerin nedeni olarak HPV (human papilloma virus) şuçlanmaktadır. Bu virus insanlar arasında cinsel ilişki ile geçiş gösterir. HPV nin bazı tipleri Rahim ağzı kanseri yaparken bazı tipleri ise siğil etkeni olarak karşımıza çıkar. HPV ile hayatın herhangi bir safhasında karşılaşılabilir. Bulgu ve şikayet vermediği için ne zaman karşılaştığınızı bilemezsiniz.Birçok kadında vücut savunma sistemi bu virusu kendiliğinden yener ve vücuttan temizler. Eğer başa çıkamaz ise Rahim ağzı kanserine dönüşüm riski vardır.

 • Sigara içmek,
 • HIV (AIDS) ile karşılaşmaya bağlı vücut bağışıklığının zayıflaması,
 • 5 yıl veya daha fazla doğum control hapı kullanmak,
 • 3 veya daha fazla çocuk doğurmak,
 • Birden fazla cinsel partner bulunması riski artıran faktörlerdir.

Rahim Ağzı Kanseri Riskin Azaltılması

PAP taraması (PAP smear) kanser öncülü lezyonları kansere dönüşmeden önce yakalar. Cinsel hayata başlar başlamaz bu testlerin yapılması önem taşır. HPV testi ise vücutta bu virusun varlığını gösterir.

21-65 yaşlar arasında PAP testlere yani Rahim ağzı smear taramalarına devam edilmelidir. Eğer 65 yaşını geçtiyseniz veya kanser dışı bir nedenle rahminizi aldırdıysanız smear takibini bırakabilirsiniz.

 • İki ticari tipte HPV aşısı kadınları Rahim ağzı kanserinden, vajinal ve vulvar kanserden korur. Her iki aşıda 11-12 yaşını geçen kızlara önerilebilir. 13-26 yaş arasında önerilmekte olan aşılarda yaş üst limiti tartışma konusudur ve limit olmaması gerektiği önerilmektedir. Önemli olan diğer bir unsur hangi ticari aşı kullanılacaksa onun 3 dozunun düzenli uygulanması ve sonrasında PAP smear teslerinin ihmal edilmemesidir.
 • Sigara içilmemelidir.
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmalıdır. Prezervatif kullanımına ragmen prezervatifin kapatmadığı bölglerde lezyonla karşılaşılabilir. Buna ragmen araştırmalarda prezervatif kullanan kadınlarda Rahim ağzı kanseri sıklığı azalmıştır.
 • Cinsel partner sayısı sınırlandırılmalıdır.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Erken Rahim ağzı kanseri semptom vermeyebilir. İlerlemiş kanser ise kanama, vajinal akıntı ve ilişki sonrası kanama yapabilir. Böyle bir durum kanser dışı bir nedenle de olabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu doktorunuza başvurmaktır.

Rahim ağzı kanserinden PAP smear taramaları ve HPV testleri ile korunulabilir. Buna karşın bu testlerin Rahim ve yumurtalık kanseri tespitinde rolünün olmadığı bilinmelidir. PAP test alınırken yapılacak jinekolojik muayenede rahim ve yumurtalıklarda değerlendirilir.

Rahim Ağzı Kanser Tarama Testi (PAP Smear)

Poliklinik muayenesinde doktorunuz vajene Rahim ağzının görülmesini sağlayan plastik yada metal olabilen ve spekulum olarak adlandırılan muayene cihazını takar. Böylece Rahim ağzından smear fırçası ile toplanan hücreler laboratuara gönderilir. İşlem ağrısızdır. Hafif bir lekelenme olabilir. Endişe edilmemelidir.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Ankara

Doktorunuz rahim ağzı kanseri olduğunuzu belirttiyse kadın üreme organları cerrahisinde ve tercihen ileri laparaskopik uygulamalar konusunda yetişmiş onkoloji deneyimi olan bir jinekologdan yada jinekolog onkologdan yardım istemelisiniz. Tümörün yayılımı evre olarak nitelenir. Kanserin yaygınlığına göre evreleme yapılır. Kanser evresine göre tedavi seçenekleri değişmektedir. Bunlar;

 • Cerrahi: Tümörün cerrahi olarak çıkarılması (kanserin erken evrelerinde yada seçilmiş vakalarda ileri evrede palyatif amaçlı olarak),
 • Kemoterapi: Çeştli ilaçlar kullanılarak tumor hücrelerinin öldürülmeye veya küçültülmeye çalışılması,
 • Radyasyon:  Radyasyon ile tumor hücrelerinin öldürülmeye çalışılmasıdır.

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Ankara ilinde Prof. Dr. Önder Koç tarafından tedavi edilmektedir. Randevu veya daha fazla bilgi için iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

SORU SOR
Prof. Dr. Önder KoçJinekolog Prof. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333