Prof. Dr. Önder KoçYORUMLARMENÜ

Miyom Nedir? Çeşitleri, Tedavisi

HASTA YORUMLARI

Miyom nedir?

Miyom nedir? sorusuna kısaca rahmin içinde ya da çevresinde yer alan iyi huylu, kanser olmayan kitle oluşturan büyümeler olarak cevap verebiliriz.

Miyom Nedir? Çeşitleri, Tedavisi

Miyom büyümesini oluşturan rahmin düz kas hücreleri ve bağ dokusu hücrelerinin bölünmesidir.

Çoğu kadın kendisinde miyom varlığından habersizdir. Bunun nedeni çoğu miyomun herhangi bir belirti vermemesidir.

Miyom belirtileri nelerdir?

Miyom belirtilerini inceleyecek olursak bu belirtilerin rahminde miyom tespit edilen hastaların %30'unda görüldüğü tespit edilmiştir. Bu miyom belirtileri nelerdir? sorusunu kısaca şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Kanamalı ve ağrılı geçen adetler,
 • Karın ve kasık ağrısı,
 • Sık idrara çıkma isteği,
 • Kabızlık,
 • İlişki sırasında ağrı,
 • Gebelikte oluşan kanama ve düşük gibi problemler,
 • Kısırlık.

Miyom neden olur?

Miyomun sebebi rahmin düz kas hücrelerinin kontrolsüz büyümesidir. Büyüme yani, miyom neden olur? sorusunun cevabı kesin olarak bilinmemekle beraber genetik faktörlerin, bağışıklık sisteminin ve hücrelerin büyüme faktörlerine olan aşırı cevabının miyom oluşumunda rol oynadığı düşünülmektedir. Miyom neden olur? sayfamızıda inceleyebilirsiniz.

Miyom büyümesi neden olur?

Miyom büyümesinin en önemli sebebi olarak östrojen ve progesteron hormonları suçlanmaktadır. Bu hormonlar yumurtalık kaynaklı üreme hormonlarıdır.

Üreme hormonlarının aktif olarak salgılandığı 15 ile 49 yaş arasında miyomların büyüdüğü, buna karşın bu hormonların düştüğü ve adetin kesildiği menapoz döneminde miyomların hafif bir küçülme yaşadığı gözlenmektedir.

Miyom kimlerde olur?

Miyom görülme sıklığı %30 oranında ve 25 ile 50 yaş arasındaki kadınlarda gözlenir. Miyomların kilolu kadınlarda artan östrojen miktarına bağlı daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Irk olarak bakıldığında zenci kadınlarda miyomlar beyaz ırka göre daha sık görülmektedir. Doğum yapmış kadınlarda miyomlar daha az görülür. Artan doğum sayısı ile miyom görülme oranı azalmaktadır.

Rahimde miyom, çeşitleri nelerdir?

Miyomlar rahmin herhangi bir yerinde ve herhangi bir büyüklükte görülebilir. Miyom büyüklüğü bir toplu iğne başı büyüklüğünden futbol topu büyüklüğüne kadar görülebilir. Rahimde miyom çeşitleri şunlardır;

 1. İntramural miyomlar,
 2. Subserozal miyomlar,
 3. Submukozal miyomlar,
 4. Saplı miyomlar.

1- İntramural Miyomlar

İntramural miyomlar, en sık görülen miyom çeşididir ve rahim kas duvarında yer alır.

2- Subserozal Miyomlar

Subserozal miyomlar, rahmin dış duvarından kasık boşluğuna doğru büyüyen ve ölçüm olarak çok büyük boyutlara gelebilen miyomlardır.

3- Submukozal Miyomlar

Submukozal miyomlar, rahmin kas tabakasından rahim içi boşluğa doğru büyüyen miyomlardır.

4- Saplı Miyomlar

Saplı miyomlar, rahme bir sap aracılığıyla tutunmuş miyomlardır.

Miyom Alınmalı mı?

Miyomlar eğer şikayet yaratmıyorsa yada gebelik ve gebe kalma ile ilgili yaratacağı sıkıntılar ön görülmüyorsa herhangi bir miyom tedavisi yapılmasına yada miyom alınmasına gerek yoktur.

Miyom büyüklüğü yada yeni gelişen belirtiler 3-6 ay sıklıkla yapılan muayeneler ile takip edilir. Menapoza yakın yaşlarda miyom büyümesi durur ve menapoz sonrası büyüklük bir miktar azalır.

Tıbbi tedaviye cevap vermeyen miyomlarda hastanın üreme isteği, yaşı, miyom yer ve büyüklüklerine göre tedavi planlanır. Tıbbi tedaviler eğer miyom büyüklüğü artmışsa etkisiz kalır.

Miyomların tıbbi tedavisinde sık önerilen ajanları sıralayacak olursak,

 • Levonorgestrel içeren spiraller,
 • Tranexamik asit,
 • Non-steroid antiinflammatuar olarak adlandırılan ağrı kesiciler,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Ağızdan alınan progesteron hapları,
 • İğne ile yapılan progesteron enjeksiyonları,
 • Gonadotropin salınımını artıran hormon benzeri ilaçlar,
 • Ulipristal asetat.

Miyom tedavisi nasıl olur?

Miyom tedavisi nasıl olur? sorusu hastalarımızdan bize en sık yöneltilen sorulardan biridir. Miyom tedavisi yapılırken hastanın yaşı, üreme durumu ve isteği, miyomların sayı, büyüklük ve rahimdeki konumları rol oynar. Miyomun gerek tıbbi gerek cerrahi tedavileri çeşitli riskler ve avantajlar içerir. Bu risk ve avantajların hastalarla görüşülüp tedavinin planlanması büyük önem taşır.

Miyom Tedavisi Yöntemleri

Miyom tedavisi yöntemleri gruplayacak olursak 3 ana başlık altında toplayabiliriz;

 • İlaçla miyom tedavisi,
 • Miyom ameliyatı cerrahisi,
 • Cerrahi olmayan, ameliyatsız miyom tedavisi.

olarak 3 ana grup oluşturur.

İlaçla Miyom Tedavisi

Miyomun ilaç tedavisi var mı? sorusu ile günlük yaşamda sıkça karşılaşmaktayız. Tıbbi literatüre yani yayınlara bakacak olursak bir çok ajanın önerildiğini görmekteyiz. Aşağıda belirteceğimiz ajanlar etki mekanizmalarına göre miyom şikayetlerinin bir miktar azalmasına fayda sağlamakla birlikte uzun dönemde miyomun olumsuz etkilerini yok edememektedir.

• Levonorgestrel içeren spiraller: İlaçlı spiral olarakta bilinen ve rahim içi boşluğa yerleştirilen bu cihazlar yavaşça progesteron hormonu salgılayarak rahim boşluğunu örten iç zar dokusunun kalınlaşmasına engel olup, ince kalmasını sağlar. En sık görülen yan etkileri anormal adet kanamaları, sivilce, başağrısı, göğüs hassasiyeti ve adet kesilmesidir.

• Traneksamik asit: Eğer spiralin ek olarak yarattığı doğum kontrol etkisi istenmiyorsa traneksamik asit denenebilir. Traneksamik rahim iç zarı ince damarlarında kan akımını tıkatarak kanama miktarını %50 oranında azaltabilir. Tranexamik asit tabletleri adet dönemi süresince günde 3-4 kez alınabilir. Eğer 3 ay içinde tedaviden sonuç alınamazsa bırakılır. Sindirim güçlüğü ve ishal tranexamik asitin en sık görülen yan etkisidir.

• NSAİD (non steroid antiinflammatuar ilaçlar): Bu grubun tipik ilacı Ibuprofen ve Mefenamik asit tir. Adet dönemi boyunca günde 3 kere alınabilir. Bu ilaçlar vücutta ağır adet görme ile ilşkilendirilen prostaglandin lerin azalmasına yol açar. Bunlar ağrı kesiciler olarakta bilinir. Doğum kontrolü etkisi yoktur. Sindirim güçlüğü ve ishal en önemli yan etkileridir.

• Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol etkisinin yanısıra adetlerin daha hafif ve ağrısız geçmesini sağlar.

• Ağızdan progesteron tablet kullanımı: Adetin 5-26. Günleri arasında günde 1 adet alınan progesteron tabletleri adet miktarını azaltabilir. Rahim içi zar dokusunun kalınlaşmasını önleyerek etkiler. Gebe kalmayı zorlaştırır. Kilo alımı, göğüs hassasiyeti ve sivilce gibi yan etkileri vardır.

• İğne ile uygulanan progesteron: Bu tip progesteron 12 haftada bir uygulanabilir. Kilo alımı, anormal adet kanamaları, adet kesilmesi, şişkinlik, göğüs hassasiyeti gibi premenstrual sendrom belirtileri yaşatabilir.

• Gonadotropin salgılatıcı hormon benzeri ilaçlar: Bu tip ilaçlar miyomun bir miktar büzülmesine yol açabilir. Hipofiz bezi üzerinden etkileyerek yumurtalıkların östrojen salgılamasını engeller. Cerrahi öncesi kanamanın azaltılması için önerilebilir. Olumsuz yanı ise miyomun rahimden cerrahi olarak ayrılmasını zorlaştırması ve miyomla rahim arasındaki sınırın kaybolmasıdır. İlaç adet kesilmesi yaratabilir. Menapoz benzeri yan etkiler yaratarak sıcak basması, artmış terleme, kas sertliği ve vajinal kuruluk yaratabilir. Tedavi sonrası düşük doz östrojen kullanımı bu şikayetleri azaltabilir. Kemik erimesi de bu ilaçlar uzun dönem kullanılırsa karşımıza çıkabilecek bir belirtidir. Bu ilaçlar 6 aydan fazla kullanılmaz.

• Ulipristal asetat: Miyomların tedavisinde umut verici olarak öne sürülmüş bu ilaç şikayetler şiddetli ise ve cerrahi yapılamazsa önerilebilir ama etkinliği beklenenden düşüktür. İlacın ciddi karaciğer hasarı riski vardır.

Miyom Ameliyatı, Cerrahisi

Eğer şikayetler çok yoğun ve ilaç tedavileri işe yaramıyorsa miyomun cerrahi tedavisi düşünülebilir. Prof. Dr. Önder Koç kadın hastalıkları ve doğum kliniğimize başvuran hastalarımızın büyük çoğunluğu kendilerine her türlü tıbbi tedavinin uygulanıp başarısız kaldığı hastalardır.

Miyomun cerrahisi, miyom ameliyatı için önerilen işlemler şunlardır;

 1. Histerektomi
 2. Miyomektomi

1- Histerektomi

Histerektomi, rahmin tamamının alınmasıdır. Üremesinin tamamlamış, rahmin kurtarılamayacak durumda olduğu çoklu miyom hastalarına önerilebilir. Rahim alındığı için tekrar miyom ile karşılaşılması olasılığı yoktur. Histerektomi açık yada laparoskopik ameliyat yöntemi ile gerçekleştirilebilir.

2- Miyomektomi

Miyomektomi, miyomun cerrahi olarak çıkarılması ve rahmin korunmasıdır. Uygun vakalarda kliniğimizde en çok önerilen yöntemdir. Miyomektomi açık olarak yada laparoskopik olarak yapılabilir. Eğer submüköz miyom varlığı varsa histeroskopik olarak ta gerçekleştirilebilir. Miyom ameliyatı sayfamızı inceleyerek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Laparoskopik yöntem de göbek deliğinden giren kamera görüntüsü eşliğinde kasıkta açılan 5-10 mm çaplı deliklerden ameliyat gerçekleştirilmektedir. Histeroskopik yöntemde vajinal yoldan rahim ağzından giren rahim içi kameralar eşliğinde herhangi bir dikiş olmaksızın rahim içi miyomlar çıkartılmaktadır.

Gerek kapalı gerek açık miyomektomi vakalarında yüksek sayıda vaka tecrübemizde hastalarımıza Ankara Çankaya'da kliniğimizde hizmet vermekteyiz.

Ameliyatsız Miyom Tedavisi Yöntemleri

Klasik açık cerrahi teknikler yerini laparoskopik yada histeroskopik cerrahilere bırakmakta olup, seçilmiş vakalarda cerrahi olmayan girişimsel yöntemler önerilebilir. Ameliyatsız miyom tedavisi şunlardır;

 1. Uterin arter embolizasyonu,
 2. Endometrial ablazyon,
 3. MR yönlendirilmiş işlemler.

1- Uterin Arter Embolizasyonu

Uterin arter embolizasyonu, rahmin arterinin tıkayıcı maddelerle tıkatılması histerektomi yada miyomektomiye alternatif olarak öne sürülmüştür. Dev yapıda miyomlara önerilebilir. Buna karşın işlem sonrası şiddetli miyom çürüme (dejenerasyon) ağrısı, miyomun basısının devam etmesi, üreme isteği olan kadınlarda üremeye olabilecek olumsuz etkisi nedeniyle kullanımı seçilmiş vakalarda önerilmektedir. Bu işlem radyolog tarafından kasıktan yerleştirilen bir kateter yardımıyla lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

2- Endometrial Ablazyon

Endometrial ablazyon, bu işlem rahim iç zar tabakasının uzaklaştırılması işlemidir. Histeroskopik kamera eşliğinde rahim boşluğunu saran endometrium tabakası yakılarak kazınır. Bu işlem elektrik enerjisi taşıyan tellerle yada lazerle yapılabilir. Hasta lokal anestezi altında günübirlik işlem olarak gerçekleştirilebilir. İşlem 25 dakika sürebilir. İşlem sonrası kasık krampları ve birkaç gün süren lekelenme görülebilir. Gebelik isteyen hastalara endometriuma vereceği hasardan dolayı bu işlem önerilmez.

3- MR Yönlendirilmiş İşlemler

MR yönlendirilmiş işlemler, güncel olarak pratiğe yeni girmiş ve çoğu klinikte kullanım imkanı olmayan 2 yöntem MR yönlendirilmiş peruktan lazer ablazyonu ve MR yönlendirilmiş transkutanöz odaklanmış ultrason dur. Bu tekniklerde MR, miyomun merkezine yerleştirilecek ince iğnelere yol gösterir. Bu iğnelerden lazer enerjisi yada ultrason enerjisi miyoma geçer. Miyomun harabiyetine yol açması beklenir. Bunlar yeni uygulamalardır ve uzun dönem sonuçları ve yararları net olarak ortaya konmamıştır. Bebek isteyen hastalardaki etkileri bilinmemektedir.

Miyom tanısı, tedavisi işlemlerini, Ankara Çankaya' da bulunan kadın hastalıkları ve doğum muayenehanemizde Prof. Dr. Önder Koç tarafından yapılmaktadır. Planlı miyom tedavisi, ameliyatı anlaşmalı özel hastaneler de gerçekleştirilmektedir. Detaylı bilgi ve randevu için bize +90505 287 4333 nolu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

SORU SOR
Prof. Dr. Önder KoçProf. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333