Jinekolog Prof. Dr. Önder KoçİLETİŞİM
GEBELİK - DOĞUM

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Sabahları kalktıktan sonra fazla vakit kaybetmeden kahvaltınızı yapınız.

Gebelik, plasental hormonlardan kaynaklanan nedenlerle diabetojenik yani kan şeker düzeylerinin düzenlenmesinde insüline direncin geliştiği bir durumdur.

Vücut şeker kullanımının sadece 3 öğünle düzenlenmesi gebede öğün aralarında kan şekeri düşmeleri yaratabilir. Bu nedenle gebelere 3 ana öğüne ek olarak, 3 ara öğün almaları tavsiye edilir. Normal şartlar altında 2.5 ila 3 saat aralarla birşeyler yemek gerekir.

Öğün Saatlerine Göre Gebelikte Beslenme

  • 7:30-8:00 Kahvaltı,
  • 10:00-10:30 Ara öğün,
  • 12:30-13:00 Öğle yemeği,
  • 15:00-15:30 Ara öğün,
  • 17:30-18:00 Akşam yemeği,
  • 20:30-21:00 Ara öğün olarak programlanabilir.

Sabah kalkış saatinize göre yaklaşık ayarlanabilir.

Gebelikte Beslenmede Ara Öğünler İçin Tavsiye Edilen 2 Önemli Nokta Vardır!

Öğün aralarında meyve tercih ediliyorsa meyvenin kan şekerinizi ani yükselmelerine yol açmaması için süt, yoğurt, ayran yada peynir gibi proteinli gıdalar ile birlikte  alınmalıdır. Eğer ara öğünde ekmek, simit, galeta, bisküvi gibi ekmek gurubundan birşeyler yerseniz yine yanında süt, yoğurt, ayran yada peynir tüketiniz. Aşırı tuzlu gıdalardan (turşu, salamura, tuzlu peynirler, pastırma, sucuk…) uzak durunuz.

Günde en az 2.5-3 litre su tüketiniz. Bu yaklaşık 10-12  su bardağına denk gelir. Şeker, bal, reçel gibişekerli gıdaları aşırı tüketmeyiniz. Tatlandırıcı ile yapılan ürünleri(diyet reçel, çukulata,helva, bisküvi, diyet kola gibi…) tüketmeyiniz.

Patates şekerinizi çok hızlı yükselttiği için mümkün olduğu kadar az tüketiniz. Bulgur, pirinç, makarna ve erişteye göre şekerinizi daha yavaş yükselttiği için bu grupta daha çok bulgur tüketmeyi tercih ediniz. Dolmalarınızı hazırlarken pirinçle bulguru karıştırarak hazırlamayı tercih ediniz.

Gebelikte Beslenmede Mevyeler

Meyveleri sıkmadan ve soymadan tüketiniz. Meyveler yüksek oranda lif içerir. Bu lif yapı barsak hareketleri için faydalıdır. Bir seferde 2-3 meyveyi aynı öğünde tüketmek yerine öğünlere tek tek dağıtarak tüketiniz. Soymadığınız meyvanın iyi kabuğunun iyi yıkanması önem taşır.

Toprağın altında yetişen havuç, turp, yer elması, kereviz gibi sebzeleri tüketirken aşırıya kaçmayınız. Bunlar dışında çiğ yenebilen sebzelerin tüketiminde bir sınırlama yoktur. Salatalarınızda yağ kullanmayınız. Salataların iyi yıkanması büyük önem taşır. Parasiter hastalıklar çoğunlukla bu yolla bulaşır. Hijyen şartlarına güvenmediğiniz ortamlarda  çiğ sebze ve meyvadan uzak durunuz. Yağsız salatanın tadı olmaz diyorsanız:) limon, sirke yada az miktarda baharat kullanabilirsiniz. Hazır soslardan kaçınınız. Market ürünleri yüksek oranda tuz ve koruyucu içerir.

Yemeklerinizde kullandığınız yağı yarı yarıya azaltınız. Sulu taneli yemekleri (sebze yemeği, sulu köfte gibi…)  tabağınıza alırken suyunu almayınız. Böylece yağınıda az almış olursunuz. Ekmek olarak kepekli, çavdar, yada tam buğday ekmeği tercih ediniz. Gebelikte progesteron hormonu nedeniyle yavaşlayan barsak hareketlerize destek olacaktır.

Günde en az 3 su bardağı süt, yoğurt yada ayran tüketiniz. Bebeğin kalsiyum gerkesiniminde  kullandığı kalsiyum depolarınızı destekleyen kalsiyum içeriği zengin ürünlerdir. Hergün bir adet haşlanmış yumurta tüketiniz. Yumurta önemli bir protein kaynağıdır. Peynirlerinizi yarım yağlı ve az tuzlu tercih ediniz. Fazla yağdan ve tuzdan kaçınmak önemlidir. Katı yağlardan (margarin, tereyağı, kuyruk yağı, iç yağı gibi…) uzak durunuz.

Kırmızı et önemli bir protein kaynağıdır. İçerdiği demir ise demir depolarıza büyük katkı sağlar. Balık ürünlerinde omega açısından zengin kuzey denizi balıklarını( somon vb…) tercih edebilirsiniz. Yerli balık seçeneklerinde ise mümkün olduğunca akdeniz balıklarını tercih edebilirsiniz. Karadenizin avrupa nehirlerinin  kirli atıklarını boşalttığı bir deniz olması ve burdan yakalanan balıklarda kurşun ve ağır metal yüksekliği riskinden dolayı mümkün olduğunca az tüketimi önerilir.

Gebelik Büyük Bir Sorumluluktur!

Kendi vücudunuza aldığınız her türlü zararlı unsurun bebeğiniz tarafından paylaşılma olasılığı olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Sigara kullanımından ve sigara dumanının olduğu ortamlardan kesinlikle kaçınınız.

SORU SOR
Prof. Dr. Önder KoçJinekolog Prof. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333