Jinekolog Prof. Dr. Önder KoçİLETİŞİM
JİNEKOLOJİ

Çikolata Kisti Ameliyatı

Çikolata Kisti Ameliyatı

Çikolata Kisti

Normal menstruasyon sırasında kadın bedeni endometrium denilen rahmin iç tabakasını dışarı atar.

Bazı kadınlarda bu menstrual (adet) atılım Rahim tüpleri vücut içine atılır ve rahmin dışında karın içi boşluğuna yerleşir. Kadının adet döngüsü sırasındaki hormonal değişiklikler ile beraber büyür ve yayılır. Normal endometrium dokusunun tersine bu dokunun vücuttan atılması için bir yol yoktur ve bu olay endometriosise yol açar.

Gelişim süreci içinde endometirosis odaklarından olan iç kanama, büyüyen hastalıklı dokunun etrafa saçılması, komşu dokulara zarar veren enzimlerin salgılanması, barsak, mesane ve bu organların yeraldığı pelvik boşluğa yayılım gözlenebilir. Organların arasında yapışıklıklar, bantlar, organların kendi etrafında dönmesi yoğun kasık ağrılarının sebebi olarak ortaya çıkar. Kronik kasık ağrısı, barsak yada idrar yolu bozuklukları, ağrılı cinsel ilişki ve kısırlık endometriosisle birlikte sık görülür.

Dünya çapında milyonlarca kadını etkileyen üreme organlarını kapsayan ağrılı hastalıktır. İnfertilite (kısırlık) ve kronik pelvik ağrı, kronik kasık ağrısının önemli bir sebebidir. Endometriosisin, otoimmün hastalıklar, fibroidler, adenomyosis, sistit ve çeşitli kanserlerle ilişkileri araştırılmıştır.

Çikolata Kisti Ameliyatı

Normal doku korunurken Endometriosis dokusunun cerrrahi olarak çıkartılması hastalığın tedavisinde en etkili yol olarak öne çıkmaktadır. En uzun süreli semptomatik rahatlamayı sağlar. Laser yada elektrocerrahi yöntemlerle lezyonun yakılması yüzeyel bir tedavi yöntemi olarak Kabul edilir ve yüksek tekrarlama riskine sahiptir. Doku biopsisi almayı imkansız kılar. Medikal tedavi seçenekleri geçici rahatlama yaratabilen ama kesin tedavi sağlamayan yöntemlerdir.

Detaylı Çikolata Kisti Ameliyatı Bilgileri İçin Tıklayınız →

SORU SOR
Prof. Dr. Önder KoçJinekolog Prof. Dr. Önder KoçKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Prof. Dr. Önder Koç
Whatsapp: 0505 287 4333