: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Yumurtalık Kistleri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalik-Kisti

Yumurtalık kistleri, yumurtalıkların içinde veya yüzeyinde sıvı dolu keselere verilen isimdir. Birçok kadın hayatının bir döneminde yumurtalık kistleriyle karşı karşıya kalmıştır. Çoğu yumurtalık kisti rahatsızlık vermez veya çok az rahatsızlık verir ve zararsızdır. Yumurtalık kistlerinin çoğunluğu birkaç ay içinde tedaviye gerek kalmadan ortadan kaybolur. Bununla birlikte, yumurtalık kistleri, bazen ciddi semptomlarla ortaya çıkmaktadır. Yumurtalık kistlerine karşı sağlığınızı korumanın en iyi yolu düzenli yapılan muayenelerdir.

YUMURTALIK KİSTLERİ NEDEN OLUŞUR?

Çoğu yumurtalık kistleri adet döngüsünün normal işlevinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bunlara fonksiyonel kistler denir. Diğer kist türleri daha az yaygındır.
Yumurtalıklarınız normalde her ay folliküller adı verilen kist benzeri yapıları geliştirir. Follikül, östrojen ve progesteron hormonu üretir ve yumurtladığınızda yumurta bırakır. Bazen normal bir follikül büyümeye devam eder. Bu olduğunda, fonksiyonel bir kist olarak bilinir. İki tip fonksiyonel kist vardır. Bunlar ise şunlardır;

Foliküler Kist: Adet döngüsünün orta noktasında bir yumurta folikülünden patlar ve sperm ve arayışıyla fallop tüpüne gider. Bu sırada folliküler kist baş gösterir. Eğer bir şey ters giderse follikül yumurtasını kırmaz. Bunun yerine büyür ve bir kist haline dönüşür. Birkaç adet döngüsü içinde kayboması beklenir. Nadir olarak kist içine kanayarak kanamalı kistlere neden olabilir.

Korpus Luteum Kisti: Bir follikül yumurtasını bıraktığında, vücut gebelik için büyük miktarlarda östrojen ve progesteron üretmeye başlar. Bu follikül korpus luteum olarak bilinir. Ancak bazen sıvı folikül içerisinde birikir ve korpus luteumun kist haline gelmesine neden olur.

Diğer Kistlere Bakacak Olursak:

Dermoid Kist : Üreme çağındaki kadında doğuştan gelen ve yumurtalığın torsiyonu (dönmesi ) ile yoğun ağrı yaratarak yumurtalığın kaybına neden olan kisttir.

Hemorajik (kanamalı) kist: basit kistin içe kanayarak oluşturduğu formdur.

Çikolata kisti (endometrioma-endometriosiz) : endometrioz hastalığının yumurtalıktaki kistik formudur. Sitemizde ayrı yazılarda detaylı açıklamaları verilen komplike bir durumdur.

YUMURTALIK KİSTLERİNİN BELİRTİLERİ

Çoğu kist herhangi bir belirti vermez ve kendiliğinden kaybolur. Büyük bir yumurtalık kisti abdominal rahatsızlığa neden olabilir. Mesanenizde büyük bir kist olduğunda, mesane kapasitesi azaldığından daha sık idrara çıkma ihtiyacını hissedebilirsiniz. Yumurtalık kistlerinin belirtileri şunlardır;

Pelvik ağrı veya sırt ağrısı
Aylık regl döneminiz başlamadan kısa süre önce veya bitmeden hemen önce pelvik ağrı
Cinsel ilişki sırasında ağrı
Tuvalete çıkarken ağrı ya da bağırsakta basınç
Gebelikte yaşanan mide bulantısı, kusma veya göğüs hassasiyeti
Karında ağırlık hissi
Bu belirtilerin yanında eğer ani ve şiddetli abdominal ağrınız varsa, ağrıya ateş ve kusma eşlik ediliyorsa acilen bir doktora görünmeniz gerekmektedir.