: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Yumurtalık Kanseri

Kanser vücuttaki hücrelerin anormal büyümesiyle ortaya çıkar. Kanser daima vücutta başladığı yerin adıyla anılır. Daha sonra vücudun farklı yerlerine yayılsada ismini ilk başladığı organdan alır.

Kanser overlerde yani yumurtalıklarda başlamışsa Yumurtalık Kanseri adını alır. Kadınların iki adet yumurtalık yapısı kasık bölgesinde rahmin iki tarafında yeralır. Yumurtalıkların görevi kadınlık hormonları salgılanması ve üreme için yumurta üretimidir.

Yumurtalık kanseri diğer üreme organı kanserlerine göre daha fazla ölüme neden olmaktadır. Fakat kanser eğer erken safhalarında yakalanırsa tedavide daha yüksek başarı elde edilebilir. Yumurtalık kanseri çeşitli belirti ve bulgular verir. Bu şikayetler kanser dışı bir sebeplede olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu vücudunuzun size verdiği mesaji iyi dinlemek ve kadın doğum uzmanınıza muayene olmaktır.

Yumurtalık kanserinin %90 ‘ ı 40 yaş üstündeki kadınlarda , büyük oranı ise 60 yaş üstü kadınlarda görülür.

Risk faktörleri nelerdir?

Yumurtalık kanseri olacağınızı gösteren kesin bulgular bulunmamakla beraber riski artıran bir kısım faktörler vardır. Birçok kadında ise herhangi bir risk faktörü olmamasına karşın görülebilir.

 • Orta ve ileri yaş
 • Yakın aile bireylerinde (anne, kız kardeş, teyze, büyükanne) yumurtalık kanseri gözlenmesi
 • BRCA 1 yada BRCA2 gibi genetic mutasyonlara yada LYNCH sendromu varlığı
 • meme, rahim, kolorektal(barsak) Rahim ağzı kanseri veya melanoma varlığı
 • hiç doğum yapmamış olmak yada gebe kalmada problem yaşamak
 • endometriosis hastalığı bulunması
 • on yıldan fazla progesterone takviyesi olmadan östrojen hormonu kullanımı

Bu faktörlerin birinin yada birkaçının sizde bulunması kesin yumurtalık kanseri olacağınızı göstermez. Ama risk durumunuzu doktorunuzla görüşmeniz ve takiplerinizi düzenli yaptırmanız faydalıdır.

Riski azaltmak için ne yapılabilir?

Yumurtalık kanserinden korunmak için bilinen bir yol yoktur. Bazı yaklaşımların yumurtalık kanseri ile karşılaşma oranını düşürdüğüne inanılmaktadır.

 • Doğum kontrol hapı kullanmak
 • Tüplerin bağlanması, her iki yumurtalığın cerrahi olarak alınması veya rahmin alınması
 • Doğum yapmış olmak
 • Emzirme

Bunların yumurtalık kanseri ile karşılaşma riskini düşürdüğüne inanılmakla birlikte yumurtalık kanserinden korunmak için bunların yapılması rutin olarak önerilen bir yaklaşım değildir. Risk ve avantajların kadın doğum uzmanı muayenesinde tartışılması faydalıdır.

Belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kanseri aşağıdaki bulgu ve belirtilerin bazılarını yaratabilir.

 • Normal olmayan vajinal kanama veya akıntı
 • Kasık ve karın ağrısı
 • Karında şişkinlik hissi
 • Yemek yerken çabuk doyma ve şişkinlik hissi
 • Tuvalet alışkanlıklarında değişiklikler , zor ve ağrılı idrara çıkma, kabızlık yada ishal.

Vücudunuzun size ilettiği mesaja dikkat edip normalde görülmeyen ve iki haftadan fazla süren şikayetlerle karşılaşıldığında doktora başvurmak önem taşır. Bu şikayetler belki yumurtalık kanseri dışında bir sebeple oluşabilir, bunu öğrenmenin yolu kadın hastalıkları uzmanının muayenesidir. Erken olarak yumurtalık kanserini yakalamak tedavi edilebilirliği için büyük avantaj sağlar.

Tarama testi varmı?

Şikayet ve bulgu olmadığı durumlarda yumurtalık kanseri için güvenilir ve basit bir tarama metodu yoktur. Tarama  bir hastalık için herhangi bir bulgu yada şikayet olmadığı durumlarda yapılan testlerdir. Tanısal testler ise bulgu ve şikayetler ortaya çıktığında yapılır.

PAP smear testi yumurtalık kanseri taraması için kullanılmaz, bu test sadece Rahim ağzı kanseri tarama testidir.

Semptom veren hastada tanısal test olarak rektovajinal muayene, transvajinal ultrasound veya Ca-125 kan testi kullanılabilir.

Yumurtalık kanseri nasıl tedavi edilir?

Yumurtalık kanseri çeşitli tedavi metodları kanserin tipine ve yayılımına göre değişebilir. Tedavi cerrahi, kemoterapi, radyasyon yada bunların birlikte kullanımını kapsayabilir.

Cerrahi ile tumor hücre sayısı vucutta en az  seviyeye indirilmeye çalışılırken, ilaç tedavisi ve radyasyon ile vücutta kalan tumor hücreleri yok edilmeye çalışılır.

Günümüzde yapılan cerrahilerde artık karın iç zarına yapılan Peritonektomi( karın iç zarı alınması) ve ameliyat içerisinde karın içine verilen ısıtılmış kemoterapi- HİPEC tedavileri ile tümor yayılımı sınırlandırılmaktadır.