: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

TÜP BEBEKTE IVF (IN VITRO FERTILIZASYON) YÖNTEMİ

Gelişen dünyamızda çiflerin en çok karşılaştıkları sorun çocuklarının olmamasıdır. Her ne kadar teknoloji gelişse de bu tip bir soruna bazen yetişememektedir. Bebek yapmada güçlük çeken çiftlerin bebeklerinin olmasına yardımcı olması maksadıyla tüp bebek merkezlerine başvurmaktadırlar. doktorlara başvurduğu ve doktorların tavsiye ettiği teknikleriden birisidir.

Tüp bebek doktorları tarafından, IVF operasyonu esnasında bir yumurta kadının yumurtalıklarından alınır ve bir laboratuarda erkek tarafından mastürbasyon yoluyla elde edilmiş sperm ile döllenir. Döllenmiş yumurta, embriyo olarak adlandırılır ve büyümek ve gelişmek için kadının rahmine yeniden yerleştirilerek gerçekleştirilir. Bu yöntemde kadından alınan yumurtalar öncelikle eş spermi ile yapılır. ancak eğer eş sperminde zayıflık tespit edilirse herhangi bir erkekğin spermi de istek üzerine uygulanabilir.
Bu tip sorunu olan eşler tarafından, öncelikle tüp bebek merkezlerinde bulunan doktorların doğal yöntemler için tavsiye ettiği hal tarzlarını uygulamalılardır. Verilen tavsiyeler yerine getirilmelidir. Ancak bunca çözüm yoluna rağmen sorun çözülmediyse IVF yöntemi ile bebek olması için başvuruda bulunmalıdırlar.

IVF İlerleyiş Aşamaları Nelerdir?

IVF altı ana aşamadan oluşmaktadır:
-Doğal Adet Döngüsü Durdurulur. – Adet döngüsü ilaçla durdurulur.
-Yumurta Miktarı Arıtırılır. – Yumurtalıkları normalden daha fazla yumurta üretmeye teşvik etmek için gerekli ilaç kullanılması sağlanır.
-Yumurtaların Olgunlaşması Sağlanır – Yumurtaların gelişimini kontrol etmek için bir ultrason taraması yapılır ve olgunlaşmalarına yardımcı olmak için gerekli ilaçlar kullanılır.
-Yumurtaları Toplanması – Yumurtaları çıkarmak için vajinadan yumurtalıklara bir iğne takılır.
-Yumurtaları Spermlerle Buluşturmak – Yumurtaların döllenmelerine izin vermek için sperm birleştirlmesi sağlanır.
-Embriyonun Rahim İçerisine Yerleştirilmesi – Rahim içine bir veya iki döllenmiş yumurta (embriyo) yerleştirilir.

Embriyo rahme aktarıldıktan sonra, tüp bebek işlemleri tamalanmış olmaktadır. Tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için gebelik testi yapmadan önce iki haftalık bir süre sabretmeniz gerekecektir.