: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Tüp Bebek Yöntemi

Normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler, gelişen teknolojinin nimetlerinden olan tüp bebek sayesinde bebek hayallerine kavuşabilmektedir. Tüp bebek ilk olarak 1970’li yılların sonlarında İngiltere’de kullanılan bir yöntemdir. Türkiye’de ise 1989 yılında ilk tüp bebek dünyaya gelmiştir.

Tüp bebek yöntemi ile günümüzde çok fazla çift bebek sahibi olmaktadır. Tüp bebek, anne adayından alınan yumurtanın ve baba adayından alınan spermlerin laboratuvar ortamında birleştirilerek anne adayının rahmine yerleştirilme işlemidir. Bu işlemin yapıldığı laboratuvarlar çok hijyenik olmalı ve uzman ekipler tarafından yapılmalıdır. Bunun için geliştirilen tüp bebek merkezleri bulunmaktadır. Öncelikle normal yollarla yapılabilecek bir tedavi yöntemi varsa ebeveyn adaylarında o yöntemler uygulanır. Fakat hiçbir yöntem cevap vermezse son yöntem olarak tüp bebek tedavisine başlanır. Tüp bebek yöntemi, çocuk sahibi olabilmek için yapılacak son aşamadır. Günümüzde ortalama 5 milyon bebek tüp bebek yöntemi ile dünyaya gelmiştir. Tüp bebek yöntemi de kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Birisi klasik olarak herkesin aklına gelebilecek olan, yumurtanın üzerine spermler yerleştirilir ve yumurta kendiliğinden spermi içine alır. Diğeri ise biraz daha zor bir işlemdir, eğer spermler düşük güce sahipse kendiliğinden yumurtanın içerisine giremez ve burada yine uzmanlar devreye girer, yumurtayı çatlatıp spermi yumurtanın içerisine yerleştirirler. Bu ikinci işlem ilkine göre daha zor bir işlemdir.

Uzman ekipler tarafından laboratuvarlarda yapılan tüp bebek yöntemleri ile en ümitsiz çiftler bile anne baba olabilmektedirler. Birçok çiftin çocuk sahibi olmasını sağlayan bu yöntem bazen de başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Bu işlem yapılacağı zaman, işlemi yapacak tüp bebek doktoru ile tüm detaylar ve ihtimaller konuşulmalıdır. Başarısız olan bir tüp bebek işlemi ikinci kez fakat başka bir yöntemle tekrar denenebilmektedir.