: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Tüp Bebek Uygulaması Kimlere Yapılır?

Öncelikle belirtelim ki tüp bebek tedavisi için doktor kontrolünde olunması kesinlikle şarttır, herkesinde bildiği gibi normal durumlarda gebelik oluşamayan çiftlerde uygulanan bu tedavi kadının ya da erkeğin üreme fonksiyonlarını sağlıklı olarak yerine getirememesi durumlarında gereklidir. Çocuk sahibi olabilmek her çiftin hayalidir, bazı durumlarda kendiliğinden hamile kalınamadığı zaman bir jinekologa başvurulur ve gerekli testler uygulanır. Test sonuçlarına göre hastalığın sebepleri belirlenir ve uygun tedavi yöntemi gerçekleşir ve yaş sınırı fazla geçirilmeden özellikle bayanlar açısından uygulamaya başlanmalıdır. Erkeklerde herhangi bir yaş sınır yoktur çünkü her yaşta erkekler sperm hücresi üretebiliyorken kadınlarda bu durum yaşa bağlı olarak zamanla azalır ve belli bir süreden sonra yok olurlar. Yaptırdığınız test sonuçları ile genel durum değerlendirmesi yapılmalı ve bir an önce çözüm yolları aranmalıdır.

Bu testler tüp bebek merkez kliniklerinde yapılabileceği gibi normal hastanelerde de yapılabilir, testlerin sonucunda kadında gözlemlenen yumurtlama olayının gerçekleşmemesi veya kadının fallop tüplerinin tıkalı ya da sorunlu olması gibi durumlarda bu tedavi yöntemi seçilebilir. Erkekler için ise sperm hücrelerinin yeterli sayıda veya gerekli kalitede olmaması durumunda bu tedavi seçilir. Tabi bu tedaviye başlanılması ve hangi yolun seçileceği her zaman doktorunuza bağlı olarak değişmekte ve gelişmektedir.

Başvuru yaptığınız tüp bebek doktoru sizi rahatsızlığınız konusunda ve uygulanacak aşamalar konusunda bilgilendirecektir. Moralinizi her zaman yüksek tutun ancak risklerinde bilincinde olun, seçilen tedavi yöntemi ne olursa olsun başarı ve risk oranlarını bilerek başlayacaksınız ancak bütün talimatlara uyarak ve biraz daha fazla özen göstererek başarı payınızı artırabilirsiniz. Tedavi sırasında ilaçlarınızın kullanımına, beslenmenize ve yaşam kalitenize muhakkak dikkat etmelisiniz ki bütün ölçümleriniz normal seviyenin üstünde seyir göstersin.