: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

Gebe kalmama durumlarda, yumurta (ovum) hücrelerinin özel tekniklerle toplandıktan sonra, erkek üreme hücreleri (sperm) tarafından döllenmesinin laboratuar koşullarında yapılması işlemine tüp bebek denir.

Gebe kalamama problemi yaşayan bireyler tüp bebek merkezine başvurur. Tüp bebek belirli basamaklarda gerçekleşen ve zaman alan bir uygulamadır.

İşlemler için sağlık kuruluşuna başvuran bireyler, her sağlık probleminde olduğu gibi problemi teşhis ettirmelidir. Gebe kalamamayla ilgili sıkıntının ne olduğunu anlamak için tüp bebek doktoru iletişime geçen bireylerden ilk olarak, daha önce gebe kalabilmek için yapılan uygulamalar hakkında bilgiler istenir. Ve ardından kadın ve erkek muayene edilir. Erkek için sperm analiz tetkikleri, kadın için ise, yumurtalıkların durumu ve pap smear testi ve bakteriyolojik incelemeler, kadın adet döneminde ise hormon tetkikleri yapılır. Ayrıca rahimde tüpleri görüntüleyen rahim- tüp filmi çekilir.  Daha sonra neden gebe kalınamadığı ile ilgili hekim tanı koyar ve süreç başlar.

Tüp bebek amacıyla gelip teşhisi konulan bireylerde, tüp bebek için herhangi bir sorun yoksa tedaviye ilk olarak kadında üreme hormonlarının baskılanmasıyla başlanır. Üreme hormonlarının baskılanması ile kadın yumurtlaması kontrol altına alınır. Bu amaçla GnRH analogları veya antogonisti ilaçlarla, tüp bebek tedavisinde uygulanan başlıca prtokollerden birisine uyularak yumurtlama baskılanır. Tüp bebek tedavisinin ikinci aşaması ise yumurtaların uyarılma tedavisidir ve ardından çatlatma iğnesi (hCG) yapılarak yumurtalar toplanır. Bu işlemde ne kadar çok yumurta toplanabilirse başarı o derece artar. Beşinci aşama ise laboratuar koşullarında erkekten alınan en hareketli spermlerle kadından alınan sağlıklı yumurtalar bir araya bırakılır ve döllenmenin gerçekleşmesi beklenir. Altıncı aşama ise embriyonun kadına transferidir. Transfer sonrası gebeliğin devamına göre başarı elde edilir