: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Toplanması

Kadın üreme hormonlarının baskılanması, yumurtaların uyarılması, yumurtaların toplanması, sprem ve yumurtaları laboratuarda bir araya getirilmesi, döllenmenin gerçekleşmesi, embriyonun toplanması ve embriyonun transferi ve gebeliğin devamının izlenmesi gibi birçok aşamada gerçekleşen tüp bebek tedavisinde kadın üreme hücrelerinin erkek üreme hücreleri tarafından döllenmesini sağlamaktır.

Tüp bebek tedavisi ile çoğunlukla bireyler bebek sahibi olabilirken bazı olumsuz durumlarında görüldüğü olgular da bulunmaktadır. Bu nedenle tedaviye başvuran bireylerin titizlikle devam etmesi ve kurallar da uyması gerekmektedir.

Tanımından da anlaşılacağı gibi tüp bebek merkezinde ilk önce kadın üreme hormonları baskılanır ki yumurtalar istenilen zamanda oluşsun. Kontrol altına alınarak yumurtaların oluşma zamanını planlamak burada dışarıdan müdahale ile sağlanmaktadır.

Kadın üreme sisteminde yumurtanın oluşmasını tetikleyen (FSH) faktör folikül stimüle hormondur. Bu nedenle yumurtaların uyarılması aşamasında yani adetin ikinci gününden başlayıp 13. Gününe kadar, dışarıdan FSH enjekte edilerek daha çok yumurta oluşması sağlanır. Uygulanan hormon ilacı süreci içerisinde ultrasonla kadın yumurta hücrelerinin gelişimleri izlenerek, foliküllerin 17-20 mm boyutuna gelmesi beklenir. Bu büyüklüğe ulaşan foliküllerin çatlayarak yumurtaya dönüşebilmesi için çatlatma iğnesi yapılır ve yumurtlamanın gerçekleşmesi beklenir. Çatlatma iğnesi uygulandıktan sonra yumurtalar karın boşluğuna dökülüp olgunlaşmaya devam eder. Bu nedenle çatlatma iğnesi uygulandıktan sonra en çok 36 saat içinde yumurtaların toplanması gerekir. Zamanında toplanmayan yumurtalar karın boşluğunda daha da çok olgunlaşır bu saatten sonra ise döllenme gerçekleşmez.

Tüp bebek doktorlarının yumurtaların uyarılması işleminden sonra çatlatma iğnesi de uygulamaları ile yumurta toplama zamanının kaçırılması tedavinin sonlandırılmasına neden olur. Ancak bazı şans durumlarında çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra belirtilen sürenin daha fazlası sürede de yumurtalar oluşabilir fakat bu şanstır.