: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE YAŞ İLE BAŞARI ORANI İLİŞKİSİ

Araştırmacılar tarafından yaklaşık otuz yıl önce, “tüp bebek” olarak da adlandırılan, in vitro fertilizasyondan (IVF) doğan ilk çocukları üretmek için laboratuarlarda uygun bir çanakta sperm ve yumurtayı başarıyla birleştirmeyi başarmışlardı. Tüp bebek merkezlerince oluşturulabilen ve sadece bu merkezlerdeki teknoloji  ile yapılmaktaydı. Teknoloji olarak  o zamanlarda mükemmel bir yöntem olarak görünse de o zamandan bu zamana kadar çok evli çifte umut olmuştur. Şuan hala daha bir çok evli çifte umut ışığı olarak göz kırpmaktadır bu yöntem.

Teknoloji gelişmesini durdurmadığından uzmanlar, tüp bebek tedavilerinin önümüzdeki on yıl ve daha da ötesinde daha iyi, daha ucuz ve daha yaygın olacağını öngörmektedir. Bebeği olmayan evli çiftlerin gebe kalmasına yardımcı olmanın yanı sıra, bu tür tedaviler kadınların bereketli yıllarını genişletmeleri için ortak bir yol olarak görülmektedir tüp bebek tedavileri. Tedavi sırasında alkol, sigara ve kafeinden kaçınarak sağlıklı bir kilo almanız bebeğinizin tüp bebek tedavisi ile yaşam şansınızı artırabilir.

Tüp bebek tedavileri yapıldıkça karşımıza bazı istatistiksel sonuçlar da çıkmaya başlamıştır. Herkes tarafından bilinir ki genç kadınların hamile kalma olasılığı çok daha yüksek ihtimaldir. Başarılı bir hamilelik şansının çok düşük olduğu düşünülürse tüp bebek 42 yaş üstü kadınlar için genellikle önerilmemektedir. 2010 yılında, canlı doğumla sonuçlanan tüp bebek tedavilerinin başarı yüzdesi aşağıdaki gibidir:
-35 yaş altı kadınlar için% 32.2
-35-37 yaş arası kadınlar için% 27.7
-38-39 yaş arası kadınlar için% 20.8
-40-42 yaş arası kadınlar için% 13.6
-43-44 yaş arası kadınlar için% 5
-44 yaş üstü kadınlar için% 1,9
Yukarıdaki yüzdeler göz önüne alındığında yaş ilerledikçe tüp bebek tedavisinin başarı yüzdesinin de aynı oranda azaldığını görmekteyiz.