: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Tüp Bebek Tedavisinde Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

Bilindiği üzere laboratuar koşullarında özel kültürlerde kadın üreme hücresi (ovum) ve erkek üreme hücresinin (sperm) bir araya getirilmesiyle embriyo elde edilmesi ve embriyonun kadın döl yatağına transferi işlemine tüp bebek denir.

Tüp bebek merkezlerinin başarısı her ne kadar yüksek olsa da bazı durumlarda tedavinin iptal edilmesine ve başarısızlıkla sonuçlanmasıyla karşılaşılabilir.

Tüp bebek tedavisinin iptal edilmesine neden olan unsurlar arasında uygulanan işlemler sonucunda kadın üreme hücresinin yani yumurta hücresinin elde edilememesidir. Bu durum genellikle ileri yaşlarda ve yumurtalık rezervi düşük kadınlarda görülebilir.

Tüp bebek tedavisine engel diğer bir neden ise toplanan yumurta ve spermlerin kültür ortamına alındığında yumurtanın sperm tarafından döllenmemesi ve embriyo elde edilememesidir. Diğer bir neden embriyo elde edilmiş olsa bile kadının anatomik yapısından kaynaklanan nedenlerle embriyo transferinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilememesidir.

Tüp bebek tedavisinde önemli bir neden olan diğer bir husus ise erkek üreme hücresinin (sperm) bulunamamasıdır. Bu tarz hastalarda cerrahi olarak bile sperm bulunamaz.

Tüp bebek doktorları tedaviye başlandıktan sonraki ikinci aşamada, yumurtalıkların uyarılması aşamasında polikistik overli kadınlarda görülen ovarian hiperstimülasyon sendromunun görülmesidir. Ovarian hiperstimülasyon sendromu durumunda hastanın yumurtalıklarında büyüme, karın ağrısı, şişkinlik hissi, nefes darlığı, idrar miktarında azalma, karın boşluğunda sıvı toplanması, Pıhtılaşma bozuklukları, göğüs boşluğunda sıvı toplanması gibi olguların gelişmesine neden olur ve bu belirtiler gebelik gerçekleşirse daha şiddetli hale gelir. Bu nedenle de tüp bebek tedavisi sonlandırılır.

Bir diğer neden ise embriyonun transferinin ardından, gebeliğin devamının beklendiği süre içerisinde, test gününden önce (12. gün ve 14. gün) kanama belirtilerinin görülmesidir. Ancak yine de gebeliğin gerçekleşmesi ihtimaline karşılık beklenir.