: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Tüp Bebek Tedavi Uygulamaları

Tüp bebek tedavisinin gerektiği durumlarda seçilen yöntemde önem arz etmektedir, bilinen ve akla ilk gelen metot IUI yani aşılama yöntemidir. Normal şartlarda bebek sahibi olamayan çiftlerin genelinde ilk uygulanan yöntem aşılamadır, ancak çok az insan aşılama yönteminin başarı yüzdesini bilir %10 veya 15 gibi düşük seviyedeki başarısını bilerek kabul ederseniz gebelik oluşmadığından hayal kırıklığı yaşanması olasılığı daha düşük olur. Aşılama tedavi yöntemi kısaca erkekten alınan sperm hücrelerinin özel bir kanal sağlayan katater yardımı ile kadının yumurtalığına yerleştirilmesidir.

Bu uygulama haricinde en genel olarak bilinen ve tüm tüp bebek merkez kliniklerinin uyguladığı IVF yani tüp bebek tedavisinin kendisidir. Bu yöntemde bilindiği üzere kadın faktörü başarı yüzdesini oldukça etkilemektedir, yani başarı oranı kadın hastanın yaş oranına göre değişkenlik göstermekle birlikte aşılamaya nazaran daha yüksektir. Tedavinin uygulanmasına gelirsek, erkekten alına sperm hücre örneği içerisinden iyi spermlerin seçilerek kadından toplanan yumurta hücrelerinin rahim dışında laboratuar ortamında birleştirilerek döllenmesinin sağlanması yöntemidir.

Hangi tedavi yöntemi kullanılacağı tüp bebek doktoru tarafından belirlenir, ancak başarı oranı daha yüksek olan bir yöntem daha vardır. ICSI yani mikroenjeksiyon uygulaması, bu uygulamada erkek sperm örneklerinden en iyi ve kaliteli seçilen hücrelerin özel bir iğne yardımı ile kadının yumurta hücresine enjekte edilmesi işlemidir. Her tüp bebek tedavi çeşidi gibi bu tedavi uygulamasının da belirli düzeyde riskleri vardır elbette. Denediğiniz ya da denemeyi düşündüğünüz tüm tedavi çeşitlerinde en önemli bir unsur var, kendinizi her duruma alıştırmanız ve moralinizi kesinlikle yüksek tutmanız. Sonuçta oranları ve riskleri bilerek çıktığınız bu yolda aksaklıklar olabilir umudunuzu kaybedebilirsiniz ama unutmayın alternatif olarak uygulanabilecek yöntemlerde vardır.