: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Tüp Bebek Çaresiz Değil

İnsanların; özellikle de geleneklerine bağlı, aile hayatına önem veren toplum fertlerinin hayat dinamiklerinden birisi de çocuk sahibi olmaktır. Evliliğin en güzel hediyesi olan çocuklar aynı zamanda ülkemizin geleceği, büyük ebeveynlerin de eğlencesidir. Hayat onlarla daha güzel daha anlamlı olmaktadır.

Çocuk sahibi olmanın tadını, heyecanını yaşayanların mutluluğu kadar, o heyecana ulaşamayan çiftlerin üzüntüsü de hayatın bir gerçeğidir. Evlilikten sonra hiçbir koruyucu tedbir almadıkları halde 1 yıl içerisinde hamilelik olayının gerçekleşmemesi her çift için artık alternatif yöntemlerin denenmesi gerektiği anlamına gelir.

Dünyada olduğu gibi, belki de diğer çoğu ülkeden daha ileri bir seviyede olduğumuz tüp bebek uygulaması çocuk sahibi olamayan çiftler için mükemmel bir umut kaynağı olmaktadır. Aslında tüp bebek uygulamasının normal yolla bebek sahibi olmaktan hiçbir farkı yoktur. Normal yolla bebek sahibi olma eşlerin cinsel birleşmesi neticesinde spermlerin kadındaki yumurtalıkları döllemesi sonucu embriyonun rahimde gelişmesi iken, tüp bebek uygulamasında tek fark dölleme işleminin tüp bebek doktorları aracılığıyla yapılmasıdır. Yani erkeğin spermi kadınının yumurtasıyla birleştirilip embriyo oluşumu sağladıktan sonra embriyonun kadının rahmine yerleştirilmesidir. Bu noktada şu hususa değinmek gerekiyor. Kapalı bir toplum yapısına sahip olduğumuz için modern tıp yöntemlerinden olan tüp bebek uygulaması inançlı insanlar için “acaba ne kadar doğru?” sorusunun muhatabı olabilmektedir. Bu sorunun cevabı başta dini otoritelerin açıklamaları olmak üzere birçok din aliminin izahı ile helal yolla rızık kazanmak kadar güzel ve hiçbir tereddüte mahal vermeyecek kadar doğru bir uygulamadır.

Hayatı anlamlı kılmak, çaresizlik içinden çıkıp mutlu yarınlara kapı aralamak adına ülkemizde 20’den fazla ilde 100’den fazla tüp bebek merkezi çocuk sahibi olmayı arzulayan çiftleri bekliyor. Hala ne bekliyorsunuz?