: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Tüp Bebek

Bayan vücudu yumurtlama için, doğal bir biçimde hormon üretir. Tüp bebek tedavisinde birden çok yumurta elde edilmesi için, bayanın vücuduna enjeksiyon yöntemi ile yüksek miktarda hormon aşılanmaktadır. Düzenli olarak yumurtaların gelişimi ultrasonografi ve kan tahlili yöntemleri ile takip edilir. Hastanın vücudunda bulunan yumurta beklenilen miktarda geliştikleri zaman yaklaşık 17 mm ile 21 mm ebatlarına ulaştıklarında iğne ile yumurtaların çatlatılması operasyonu yapılır. Yumurta çatlatma operasyonundan 34-37 saatlik aradan sonra ameliyat ortamında ve hastanın durumuna bağlı olarak anestezi yöntemi tercih edilir ve uygulanır. Bu aşamada vajinal bölgeden yumurta toplama işlemi özel bir iğne ile yapılır.

Hem erkek hastadan alınan sperm ve bayandan alınan yumurtalar laboratuvarda uygun ortam ve koşullarda döllenir ve embriyo elde edilir. Elde edilen embriyoların bölünme oranları ve gelişim halleri takip edilir. Anne rahmine tutunma ihtimalinin yüksek olduğu kaliteli embriyolar seçilerek özel aletler yardımı ile tekrar anne rahmine yerleştirilir. Kullanılmayan embriyolar içinden kaliteli embriyolar da ayrılarak dondurulur. Hamile kalınmaması halinde, dondurulmuş olan bu embriyolar tekrar kullanılabilmektedir. Tüp bebek tedavisi uygun laboratuvar ortam ve koşullarında, işinin uzmanı olan tüp bebek doktoru tarafından yapılacak testler sonrasında karar verilir.

1 yıllık süre boyunca korunmasız olarak, cinsel ilişkiye girmelerine rağmen hamilelik oluşmayan çiftler bazı testlerden geçirilir. Bu testler sonucunda baba adayından alınan meni örneğinde yeterince sperm bulunmaması veya kalitesiz olması, küçük yaşta olmasına rağmen bayanın,  yumurtalık rezervinin az olması, endometriozis hastalığının yumurta ve tüp uyumunu bozması, yumurtlamada işlem bozukluğu durumu, bayanın fallop tüplerinin tıkalı veya sorunlu olması, yapılan tüm test sonuçlarının normal seyrinde olmasına rağmen nedeni açıklanamayan hamilelik oluşmaması durumunda bir tüp bebek merkezinde, tüp bebek tedavi yöntemlerinden birine geçilmesi gerekebilir.