: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Tüp Bebek

Bayandan elde edilen yumurtalar ile baba adayından elde edilen spermlerin vücutsal birleşme dışında laboratuvarlarda birleştirilerek döllenmesini sağlamaktadır. Döllenmiş olan yumurtalar, bölünme aşamasına geldiğinde embriyo ismi verilen ilk aşamayla laboratuvar ortamına alınarak kadın hastanın rahmine transfer işlemi gerçekleştirilir. Tüp bebek tedavisi işleminden sonra gerçekleşen hamileliklerin doğal yollar ile oluşan hamileliklerden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Doğal yolla gebelikten tek farkı döllenmenin laboratuvar ortamında gerçekleştirilerek anne rahmine yerleştirilmiş olmasıdır.

Genel olarak kanalları tıkalı olan bayanlarda uygulanan tüp bebek tedavisi, günümüzde hemen hemen tüm kısırlık durumlarında başvurulan bir yöntem olmuştur. Kanalları kapalı veya tıkalı olması, erkekte bulunan sperm bozukluklarında ve yaşın ilerlemesi nedeni ile açıklanamayan kısırlıklarda tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. İlerlemiş olmayan yumurta ve sperm bozukluklarında aşılama yöntemi ile hamilelik sağlanabilmektedir. Aşılama 6 defa denenebilir. Ortalama olarak 3 denemede başarı ihtimali oldukça yüksektir. Yapılan üç denemede de başarısız olunursa tüp bebek tedavisi denenmelidir. Açıklanmayan kısırlıkta ise, kısırlığın süresi 3 seneyi geçmiş ise tüp bebek tedavisi denenmesinde fayda vardır. Kadın 35 yaşını geçmişse üç yıl gibi bir zaman zarfının beklenmesine gerek yoktur. Hormonsal bozukluklarda ise, 1 sene yumurtlama olmasına rağmen hamilelik oluşmamış ise tüp bebek denenmelidir. Erkek faktörleri, hareketli sperm sayıları toplamda 1 milyondan az ise mikroenjeksiyon tekniğin uygulanması gerekmektedir. Toplam sperm sayısı 1 ve 10 milyon arasındaysa tüp bebek tedavisi uygulamak gerekir.

Tüp bebek tedavisi gerçekleştiren anne adayları tedaviden sonra doktorun dediklerine mutlaka uymalıdır. Tedaviden sonra hamilelik sonuçlanmadan çiftler cinsel ilişkiye girmemelidir. Gebelik gerçekleşmiş ise ilk olarak bebeğin kalp atışları alınmalıdır. Bebeğin kalp atışı alındıktan sonra tüp bebek merkezinde bulunan, tüp bebek doktorunun cinsellikle ilgili vereceği bilgiye göre hareket edilmelidir.