: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi için başvurmuş olan çiftlere, ilk olarak tüp bebek doktoru tarafından bir değerlendirme görüşmesi yapılır. Daha önce tüp bebek tedavisi yapılmış ise, bu uygulamalar değerlendirilir ve yeni tedavi için gerekli olan tetkik ve adımlar planlanır. Bu tetkiklerin sonucuna göre başvuruda bulunan çifte uygun bir tedavi planlanır. Hekim tarafından kapsamlı jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile bayanın yumurta kapasitesi ve anne rahminin yapısı değerlendirilir. Anne adayının adetinin 3. Günü yapılan hormon testleri ile hangi miktarda ilaç ile yumurtalıkların uyarılacağı belirlenir. Sarılık, AIDS gibi bulaşıcı hastalıkların bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla geniş bir tarama yapılır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, başvuruda bulunan çift tüp bebek tedavisi için uygun ise tedaviye tüp bebek merkezinde başlanır.

Annede yumurtalıkların uyarılması gayesi ile iğne biçiminde hormon ilaçları kullanılır. Fazla miktarda yumurtanın olgunlaşması desteklenir. Ultrasonografi ile birlikte, genel anestezi ile istenilen gelişmişliğe erişmiş yumurtalar toplanır. bayandan elde edilen yumurtalar ile baba adayından elde edilmiş olan sperm hücreleri bir laboratuvar ortam ve koşullarında embriyolog tarafından özel besiyeler ile bir araya getirilerek, zorla döllenme sağlanmaktadır. Döllenmiş bulunan üreme hücrelerinin diğer adıyla embriyonun bayanın rahmine yerleştirilmesi işlemi embriyo transferi olarak adlandırılır. Uzman doktor tarafından, oluşmuş olan embriyolar, genel anestezi altında, ince bir kateter yardımıyla bayanın rahmine yerleştirilir. Yapılan son işlemden sonra hamileliğin gerçekleşmesi beklenir. Embriyo transferinden 15 gün sonra gebelik testi yapılır. Bundan sonra gebelik sonuç öğrenilebilmektedir. Eğer sonuç başarısız olur ise, nedenler değerlendirilir ve tekrar tüp bebek merkezinde, tüp bebek doktoru ile tekrar tedaviye başlanır.

Tüp bebek tedavisinde en önemli risk hamileliğin çoğul gebelik riskidir. Tüp bebek yönteminde, bir bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin iki veya daha fazla bebeğe sahip olma ihtimalleri vardır.