: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Tüp Bebek

Bilinen tüp bebek tedavilerinde aşırı ilaç kullanımı ile fazla sayıda embriyo ve yumurta elde edilerek hamilelik oranlarının artması hedeflenmektedir. Geçmişten günümüze bu yöntemle elde edilen yumurtaların kapasitesinin düşük, embriyolarda kromozom bozukluğu riskinin büyük ve sonuçta embriyo başına düşen hamilelik oranının çok da büyük olmadığı fark edildi. Aşırı derecede ilaç kullanımı bazı hastalarda yumurtalıkların çok fazla büyümesi, karında sıvı toplanması ve kişinin solunum sıkıntısı çekmesine de yol açmaktadır.

Mini İVF veya küçük tüp bebek tedavisiyle, daha az dozda ilaç kullanılarak daha az miktarda fakat daha kaliteli yumurta elde edilebilmektedir. Yaşı ilerlemiş bayanlarda ve genç yaşta yumurtalık rezervi eksilen bayanlarda Mini İVF yöntemi ile başarı oranı yükselmektedir. Bu hastaların çok yüksek miktarda ilaç kullanılması halinde yumurta kalitesi genel olarak düşmektedir. Yüksek doz ilaç kullanılmasına rağmen yüksek miktarda yumurta elde edilememiş ve kaliteli embriyo gelişmeyen bayanlar için de tercih edilebilir. Polikistik overli bayanlar için, hem daha kaliteli yumurta gelişimi sağlanması, bunun yanında hastayı hiperstimülasyon tehlikesinden korumak için uygulanmaktadır. Mini tüp bebek tedavisinde, düşük doz ilaçlar ile hastanın bünyesinde bulunan hormonlarının uyarılması yumurta gelişimini sağlamaktadır. Tedavi için bayanın adetinin 2. Yada 3. Günü, klomifen yada letrozol gibi ilaçların oral yoldan kullanılması ile başlanmaktadır. Vücudun kendi FSH hormonunun artması ile yumurta gelişimi sağlanır. Tedavi 5 gün sürer ve FSH ve LH hormonu takviyesi ile kısa bir zaman sonra 2 ila 4 gün daha tedavi uygulanarak yumurtalar toplanmaya hazır hale gelir.

Medical park tüp bebek merkezi hastalara uzman tüp bebek doktorları ile hizmet veren kuruluşlar arasında yer almakta ve tedavide başarıyı sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir.