: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Miyom ve Kistlerden Korkmayın

Daha az ağrı, kısa sürede iş ve sosyal yaşama dönüş, daha estetik bir görünüm. Son yıllarda cerrahi yöntemler arasında öne çıkan laparoskopi, kadın sağlığı konusunda da başarılı uygulamalara hastalara büyük konfor sağlıyor.
MİYOMLARDAN KURTULUN
Şiddetli ağrı, adet düzensizlikleri, sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendini gösterebilen rahim içi miyomlar, kısırlıktan rahmin alınmasına kadar gidebilen tablolara neden olabilmektedir. Üreme çağındaki kadınlarda karşılanmamış östrojen hormonun artması sebebiyle, miyomların görülme oranları yüzde 15-20 arasındadır. Miyomlar, genellikle sınırları belirgin ve iyi huylu kitleler olsalar da büyüme ve kan akımı hızları ultrasonla kontrol edilerek çok nadir de olsa kötü huylu bir tümör sarkom olma olasılıkları değerlendirilmelidir. Miyomların ameliyatla alınıp alınmamasının değerlendirilmesi; hastanın durumuna, yaşına doğru zamana ve kullanılacak yönteme göre yapılır. İleri yaştaki hastalarda, menopoz döneminde miyomun büyümesinin duracağı ve köreleceği ihtimali göz önüne alınarak ameliyat ertelenebilir. Genç yaşlardaki hastalarda ise rahmin korunmasına yönelik bir minimal giriş cerrahisi yöntemi olan laparoskopik miyomektomi (kapalı ameliyat yöntemiyle miyom çıkarılması) yöntemi kullanılabilir.

Çikolata kistlerine son
Kronik kasık ağrısı, bağırsak ya da idrar yolu rahatsızlıkları, ağrılı adet görme ve kısırlığa neden olabilen çikolata kistleri (endometriozis) Dünya çapında milyonlarca kadını etkilemektedir. Çikolata kistleri tedavi edilmediği takdirde kansere kadar gidebilen ciddi tablolara yol açabilir. Çikolata kistlerinin cerrahi yöntemle çıkarılması hastalığın tedavisinde en etkili yol olarak öne çıkmaktadır.

Rahmin laparoskopik olarak alınması da mümkün
Jinekolojik laparoskopide, vajinadan rahmin içerisine yerleştirilen cihazlar hem tüplere boyar madde vererek üremedeki fonksiyonlarını değerlendirilmesine hem de rahmi hareket ettirerek gereken durumlarda cerrahi işlemin gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Bu cihazların gelişmiş sürümleri, rahmin laparoskopik olarak alınması (laparoskopik histerektomi) operasyonlarında yaygın olarak kullanılır. Bunun yanı sıra yumurtalık kistlerine yönelik yaklaşımlar, rahmin sarkmasına yönelik onarım cerrahileri, yamayla yapılan rahim koruyucu askı cerrahiler de laparaskopik cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilebilir. Erken evre kadın kanserleri ya da kanserlere verilen medikal tedavinin değerlendirilmesi amacıyla da laparoskopi kullanılabilir.

Operasyon deneyimli ellerde yapılmalı
Kadın doğum uzmanınız tarafından ameliyat kararı alındıysa laparoskopik yaklaşım; daha az ağrı, 5 milimetrelik küçük dikiş izi, daha az kan kaybı ve gündelik hayata erken dönüş anlamı taşımaktadır. Laparoskopik yaklaşım vakaların büyük bir kısmına uygulanabilir.

Mag Dergisinde yayınlanan yazı için tıklayınız…