: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Miyom Haritalanması Ve Kapalı Cerrahi Yöntemler İle Tedavisi

Rahim Miyomu nedir?

Rahmin kas dokusundan gelişen iyi huylu tümörlerdir. Tek yada çoklu ,milimetreden santim büyüklüklere kadar olabilir.Kadınların %80 inde bulunurken bunların sadece %30 u şikayet yaratır. Çoğu kadın 30 lu 40 lı yaşlarda şikayetler yaşar.

 

Nasıl Büyür?

Miyomlar östrojen ve progesteron hormonuna bağımlı tümörlerdir. Bu hormonlar doğal olarak yumurtalıktan salgılanır yada doğum kontrol haplarında olur. Miyomlar yerleşim yerlerine göre sınıflanır. Rahmin içinde, duvarında, dışına doğru yada sapla rahme bağlı olabilir.

 

Miyomların semptomları nelerdir? 

Çoğu kadının herhangi bir şikayeti olmaz , bu nedenle miyom büyümesinin farkında olmayabilir,

En sık görülen şikayet anormal Rahim kanamasıdır. Miyomlarda yeni gelişen damarlarda rahmin kasılması yeterli olamaz ve kanama kesilmez. Ağır geçen kanamayı kasılarak durdurmaya çalışan rahmin yoğun kasılma ağrıları hissedilir.

 

Kitle etkisiyle komşu organlarda bası(mesane ,barsak, sırt, vajina) bulgusu yaratabilir.

 • Kasıkta bası hissi
 • Bel ağrısı
 • İlişkide ağrı
 • Mesane basısı sık idrara çıkma, yetişememe, idrar boşaltamama, ve istemsiz idrar kaçırma yaratabilir.
 • Kabızlık

 

Miyomda Ani Başlayan Ağrının Nedeni Nedir?

İki yolla olabilir. İlki miyomın kendi etrafında burulması sonucu kan akımının kesilmesi ile olur ve saplı miyomlarda görülmesi olasıdır.

İkinci sebep ise miyomun hızlı büyümesine ragmen kan akımının yeterli olmayışı ve miyomun ölmeye başlamasıdır. Buna miyomun dejenerasyonu adı verilir. Bu durumda hafif yüksek ateş ve karında hassasiyet olabilir.

 

Miyom Kısırlık Veya Düşük Yaparmı?

 • Miyom yumurtalık kanallarının yakınında büyüyerek spermle yumurtanın buluşmasını engelleyen yada embryonun rahme yapışmasını engelleyen bir tıkanıklık yapabilir.
 • Miyom rahmin iç duvarını embriyonun yapışmasına engel olan ince, düzensiz ve enfekte hale getirebilir. Embriyonun yetersiz kanlanmasına sebep olabilir.

 

Miyomun Gebelikteki Değişimi Nedir?

 • Miyomlar gebelikte genellikle büyür ve gebelik sonrası normal büyüklüklerine döner.
 • Miyom dejenerasyonu sonucu ani başlayan bir ağrı yapabilir.
 • Fetusun duruş bozukluğuna yol açabilir.
 • Erken doğuma sebep olabilir.
 • Doğum kanalını tıkayarak yada fetus duruş bozukluğu yaratarak sezaryana sebep olabilir.

 

Miyomlar Nasıl Tanı Alır, Haritalama Nedir?

Sıklıkla muayenede tesbit edilir. Düzensiz büyümüş Rahim farkedilir. Herhangi bir tedaviden önce miyomun haritalanması önem taşır. Bu aşamada görüntüleme ekipmanları olarak transvajinal yada transabdominal ultrason, Magnetik rezonans ile görüntüleme kullanılır. Rahim içindeki miyom sınırlarını daha iyi saptamak için Rahim içi serumlu usg yapılır. Miyoma yaklaşımda Üç boyutlu bir görüntü ve navigasyon elde edilir.

 

Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu miyom ağrısız olması ve şikayet yaratmaması nedeniyle 6-12 aylık periodlarda yapılan muayenelerde izlenebilir. Burada önemli olan hızlı büyümenin farkedilmesi mümkünse 5 cm den sonra çıkarılmasının önerilmesidir. Takip demek miyom çok büyük boyutlara çıkana kadar doktoru ziyaret etmek değildir.

Semptomatik miyomların medikal ve cerrahi tedavi seçenekleri vardır. Bunlar miyomun yerleşimine, hacmine, hasta yaşına, gebelik istemine ve semptom çeşidine göre değişir.

 

Medikal tedavide, kanamanın durudurulması ve miyomun küçültülmesi amaçlanır. Aylık yapılan yalancı menapoz iğneleri ile 3 ayda miyomda %30 luk bir küçülme sağlanır. Geçici bir tedavidir. Kesin sonuç vermez.

 

Cerrahi tedavide miyom yerine, büyüklüğüne ve sayısına göre önerilecek yöntemler vardır. Rahim iç boşluğunda yer alan miyomlar için histereskopik miyomektomi önerilir.

 

Cerrahi tedavide karından yapılacak yaklaşım tercihinde Miyom kitlesinin %50 den fazlasının rahmin duvarında yer alması yada rahmin dış duvarına uzanması rol oynar. Miyom alındıktan sonra yeni başka miyomlar büyüyebilir .40 yaş üstü kadınlarda tekrar cerrahi oranı %5 dir. 4 den az miyom çıkıyorsa tekrarlama oranı %10, dörtden fazla miyom alındıysa %25 dir.

Miyomektomi laparoskopik( kapalı cerrahi) yada klasik açık cerrahi ile yapılabilir. Laparoskopi 5-10 milimetrelik karın kesilerinden bu ameliyat tekniklerinde uzmanlaşmış bir uygulayıcı ve özellikli teknik ekipman gerektirir. Cerrahın uterus miyom yatağında kanama kontrolünü sağlamak için hızlı dikişler atabilecek tecrübeye sahip olması gerekir. Dünyada Kabul gören kapalı yani laparoskopik miyom çıkarılmasıdır.

 

Üreme dönemini tamamlamış hastalarda kesin tedavi olarak rahmin çıkarılması ,bununda kapalı yani laparoskopik yöntemle yapılması önerilmektedir.

 

Cerrahi olmayan yaklaşımlarda tedavi seçeneği olarak sunulmuştur. Uterin arter embolizasyonu bunlardan biridir. Girişimsel radyologlar tarafından gerçekleştirilir. Miyomu besleyen damarların tıkatılması amaçlanır. Bebek isteyen kadınlarda önerilmez. Rahmin iç duvarına ve yumurtalıklara zarar verebilir. Gebelik şansını azaltabilir. Beslenmesi bozulan miyom yoğun kasık ağrılarına ve yüksek ateşe sebep olabilir. Embolizasyon uygulanan hastaların %30-40 ı 5 yıl içerisinde cerrahi geçirir. Saplı ve iri miyomlar için asla embolizasyon denenmemelidir.

 

Diğer bir tedavi MR la yönlendirilmiş odaklanmış ultrason dalgalarının miyomlarda termal hasar yaratmasıdır. İşlem cilt yanıkları , barsak ve mesane yaralanmaları yaratabilir.

Semptom yaratan Miyomların tedavi seçenekleri doktorla paylaşılmalı ve tedavi kararı alınmalıdır.