: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Miyom Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Miyom Ameliyatı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Günümüz teknolojisinde miyomektomi ameliyatı, rahimde oluşan iyi huylu tümörlerin yani miyomların kadının rahmine zarar vermeden çıkarılmasını amaçlamaktadır. Miyomların birçoğu belirti vermeden gelişme gösterdiği gibi bazı miyomlar ağrıya, şiddetli ve düzensiz adet kanamalarına, gebe kalamamaya ve kadınların günlük yaşamını olumsuz etkilemeye sebep olduğundan söz konusu miyomların uygun bir ameliyat türüyle çıkarılması germektedir. Miyom ameliyatı için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler miyomun yapısına ve sayısına bağlı olarak değişebildiği gibi kadının çocuk yapma isteğine, yaşına de belirlenmektedir. Örneğin, rahminin alınmasını istmeyen çocuk düşünen kadınlarda miyometri ameliyatı tercih edilmektedir.

Teknoloji Ve Miyom Ameliyatı

Hızlı gelişen teknoloji ile günümüzde miyom ameliyatı daha az risk taşısada ameliyat esnasında ve öncesinde her daim dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Miyom ameliyatı genel anasteziye dayalı bir ameliyat olduğundan uzman doktor tarafından anestezik işlemlerin yapılması riski azaltacaktır. Ameliyat öncesinde ilaç tedavileri ile miyomlar küçültüldüğünde açık ameliyat yerine kapalı ameliyat tercih edilecek ve böylece risk azaltılmış olacaktır. Ameliyat esnasında özellikle birden fazla miyomun çıkarılması sırasındaki aşırı kanama olasılığına karşı kesi sayısının en az tutulması ve gerekli durumlarda kan nakli yapmak için ameliyat öncesi birkaç ünite kanın hazırlanması olası riskleri en aza indirmede yardımcı olacaktır. Miyom vücuttan çıkarılıken rahim duvarına zarar verilirse daha sonra yaşanacak olan doğum esnasında rahimde yırtığın oluşmaması için sezaryan yapabilme ihtimali artmaktadır.  Ameliyat esnasında miyomları almak için rahme yapılan küçük kesiler ameliyattan sonra yapışıklıklara neden olabilir. Bu yapışıklıklarda döllenecek olan yumurtanın gelişimini durdurubilir. Çok zorlu geçen ameliyatlarda doktor kas dokusunu kesmek zorunda kalırsa sonrasında kat kat dikiş atmak zorundadır, kanama ciddi şeklilde devam ederse rahmi almak zorunda kalabilir bu yüzden miyom ameliyatlarında çok dikkat edilmelidir.

Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık ameliyat yani hastanın karından girilmesi ile yapılmakta olan ameliyatlar, laparoskopiyle yani ince borularla karını açmadan kamera yoluyla uygulanan ameliyatlara nazaran daha çok risk taşısada her yöntemin taşıdığı risk faktörleri farklıdır. Modern teknolojik aletler ve gelişmiş anestezi tekniği kullanarak yapılan bir miyom ameliyatının başarıya ulaşma olasılığı çok daha yüksektir.