: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Kadınlarda Çikolata Kisti ve İnfertilite

Çikolata-Kisti

Çikolata kisti (endometrioma, endometrioz hastalığı veya endometrial kist) kadınları etkiler. Endometrioz, normal olarak rahim iç dokusunu oluşturan endometriyal dokunun rahmin dışında bulunduğu bir durumdur. Çikolata kisti dokularının oluşması için en yaygın yerler yumurtalıklar, fallop tüpleri veya pelvisteki başka bölgelerdir. Rahmin kas dokusu duvarı içinde ise adenomiyosis adını alır. Bu doku, aylık hormonal döngüye tepki verir. Her ay, yumurtalıklar gebelik durumunda çikolata kisti dokusunun büyümesini teşvik eden hormonlar üretirler. Gebelik olmadığında, bu hormonların seviyeleri düşer ve endometriyal doku kaybolur. Rahmin dışındaki çikolata kisti dokusunun oluşumunda tutunduğu bölgede kan birikmekte ve bu kan akımı, çevredeki dokuların tahriş olmasına, bazen de kendini sınırlayarak kist üretmesine neden olabilir.
Çikolata kisti büyümeye devam ederse, düzenli adet döngüleri için gerekli olan normal doku yerine yumurtalıklar tahrip olabilir. Çikolata kistlerinden kaynaklanan iltihaplanma ve tahriş, kasık boşluğundaki yakın organlara yayılabilir. Endometrial kist boyutları 1-2 cm’den başlayıp çapı 10-15 cm’e kadar ulaşabilmektedir. Çikolata kistlerinin oluşumunun sebepleri arasında en başta genetik , tüplerden geri adet kanaması, immünolojik faktörler ve karın içi sıvıdaki ajanların rol aldığı düşünülmektedir.

ÇİKOLATA KİSTİ BELİRTİLERİ

Çikolata kistine sahip olan bazı kadınlarda şiddetli semptomlar görülürken bazıları hafif belirtilerden bahsedebilir veya herhangi bir belirti hissetmediklerini söyleyebilirler. En yaygın görülen belirtiler şunlardır;
Adet döngüsüyle ilişkili ağrı
Adet dönemlerinde abdominal kramp, ağrı ve şişme
Cinsel ilişki sırasında ağrı
Koyu kahverengi akıntı, kahverengi lekelenme ya da adet dönemleri sonrasında kırmızımsı kahverengi lekelenme
Düzensiz kanama veya vajinal lekelenme
İdrar sırasında görülen ağrı
Bazı fiziksel egzersizlerde karın ağrısı
Mide bulantısı, kusma ve ateş

ÇİKOLATA KİSTİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Çikolata kisti pelvik muayene sırasında jinekolog tarafından tespit edilebilir. Ultrason görüntülemesi ile ön tanı konur, laparoskopik olarak görüntülenmesi ve dokunun patolojiye gönderilmesi ile kesin tanı konulabilir.

ÇİKOLATA KİSTİ KISIRLIĞA NEDEN OLUR MU?

Çikolata kisti kısırlığa neden olabilmektedir. Ancak tedavi ile bu durumun ortadan kaldırılması mümkündür. Laparoskopi yöntemi ile çikolata kistleri temizlenerek kişinin doğurganlığını yeniden kazanması sağlanmaktadır. Ancak çikolata kistleri ileri derecede ise ve tedavi edilemezse kişinin tüp bebek tedavisine başlaması gerekebilir.