: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Jinekolojik Laparoskopi Nedir?

JİNEKOLOJİK LAPAROSKOPİ

80 li yıllarda jinekolojik laparoskopi sadece tanısal amaçlı yada tüp bağlama amaçlı cerrahiler için kullanımı başlamış, günümüzde birçok jinekolojik operasyonda kullanılan temel cerrahi ekipman olarak Kabul görmüştür.

Açık cerrahide kullanılan aletlerin laparaskopi için geliştirlmesi ile beraber ektopik gebelik (dış gebelik) , Endometriosis (endometrium dokusunun Rahim dışında bulunması,yumurtalıkta çikolata kistleri vb.) tedavisi, basit ve komplike yumurtalık kist çıkarılması gibi birçok cerrahi endikasyonda Laparoskopik Cerrahi ilk ve tercih edilmesi gereken yoldur.  Bunların dışında Rahim çıkarılması, Miyom çıkarılması, Pelvik taban cerrahisi, Jinekolojik kanserlerin evrelenmesi gibi major cerrahi işlemlerde de  yaygın kullanım alanı bulmuştur.

Klasik cerrahi yaklaşımda uygulanan Laparotomi (karın boşluğuna karın ön duvarının kesilerek girilmesi) ile karşılaştırıldığında eğitimli ellerde güvenirliliği olan, hastanın iyileşme süresini ve hastanede yatış süresini kısaltan, dolayısıyla hastane masraflarını azaltan yöntemdir. Hastanın günlük hayata ve işe dönüş süresini belirgin olarak kısaltır.

 

Teknolojinin ilerlemesi  laparoskopi alanındaki yenilikler olarak görülmeye başlamıştır. Bunlar

  • robotik cerrahi
  • Doğal delikten transluminal surgery (NOTES) ve
  • Tek insizyon laparoskopik cerrahidir (SILS).

Bu yöntemler geleneksel laparoskopi ile karşılaştırıldığında avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Gelişen teknolojiler arasında robotik cerrahi klinik yaklaşımda önemli bir değişiklik yaratmıştır. Cerraha dikiş atma konusunda ve 3 boyutlu görüntü olarak sağladığı kolaylık ve eğitim-öğrenme süresinin kısalığı avantajları olarak öne çıkmakla beraber cerrahi sonuçlar açısında geleneksel laparoskopiye bir üstünlüğü gösterilememiştir. Robotik sistemin en önemli dezavantajı ise yüksek kurulum ve işletim maaliyetleridir. Çoğu sigorta kapsamında değildir, bunlarda hastaya yansıtılmaktadır.

 

Tanısal Laparoskopi sıklıkla kadın doğum uzmanının kasık boşluğunun ani başlayan yada kronik ağrılarını değerlendirmek, dış gebeliği, endometriosis hastalığı yayılımını tespit ederek tanı koymak yada tüplerin geçişini değerlendirmek için ihtiyaç duyulan bir araçtır. Sıklıkla ilk kullanılan giriş yada bizim port olarak adlandırdığımız (aletlerin batın içine girişini sağlarken, silicon iç yapısı ile batın içindeki boşluk yaratmak için kullanılan CO2 kaçışına engel olan kanallı enstruman) laparoskop içindir.

 

Laparoskop diğer diğer bir deyişle teleskop yada lens olarakta adlandırılabilir. Cerrahın karın boşluğunun  içine girerek dolaşan gözüdür. Esnek yada katı olabilir. Esnek olanları uçtaki kıvrımlı yapı ile karın içi boşluğun her bölgesinde mükemmel görüntü sağlar. Çoğunlukla göbek deliğinin alt sınırından göbeğin içine yerleştirilir. Burdan alınan görüntü optic bir kamera yardımı ile monitöre iletilir.

karın içi boşluğundan alınan ilk görüntüler ve organlar değerlendirildikten sonra diğer portlar sistematik olarak kasık üstü bölgeye ve karnın yan bölgelerine yerleştirilir. Karnın dışından trokar(port)dan gönderilen 36-42 cm lik düz çubuklar her biri farklı uç yapılarına sahip olup, cerrahın karın içerisinde cerrahi işlem yapmasına olanak tanır. Bunlar tek kullanımlık yada sterilizasyon sonrası birden fazla kullanılan hassas aletlerdir. Vajinadan rahmin içerisine yerleştirilen manipulator adı verilen cihazlar hem tüplere boyalı madde vererek geçişini değerlendirmemize hemde rahmi hareket ettirerek cerrahi işlemin daha rahat gerçekleştirilmesine yardımcı olur.Bu cihazların gelişmiş versiyonları rahmin laparoskopik olarak alınması (total laparoskopik histerektomi) operasyonlarında yaygın olarak kullanılır.

Kapalı cerrahide  cerrahın hareketleri monitöre bakarak milimetrik olarak gerçekleştirilir. Bu nedenle genel anestezi altında cerrahi hassasiyeti yüksektir ve endotrakeal entübasyonla eşiliğinde yapılmakla beraber karın içi basıncın artırılması sakıncalı olan hastlaarda, yada genel anestezi verilemeyenlerde batın içi basınç düşük tutularak kısa tanısal işlemler sedasyon, spinal yada epidural anestezi ile yapılabilir.

 

 

İkinci görüşün önemi:

 

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız tarafından rahmin alınması, myom alınması yada yumurtalık kistleri alınması endikasyonu konulduysa laparoskopik yaklaşım daha az ağrı, 5 mm lik farkedilemeyecek derecede  küçük birkaç alet giriş yeri, daha az kan kaybı, ve erken eve yada işe dönüş anlamı taşımaktadır.Laparoskopik yaklaşım vakaların büyük bir kısmına uygulanabilir. Bu nedenle  laparoskopi uygulayıcısı bir uzmandan ikinci görüş almak büyük önem taşır. Burada yapılan yaygın davranış hatası laparoskopi alanında çalışmayan yada deneyimi olmayan başka bir kadın doğum uzmanından fikir almaktır. Ikinci görüş için başvuracağınız  Kadın doğum uzmanınızın özgeçmişini ve hasta referanslarını inceleyerek bu tip hastalıklara yaklaşımında minimal invaziv yöntemler (laparoskopi) kullandığından emin olunuz.