: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

İdrar Kaçırma Ve Önleyici Yöntemler

İdrar kaçırma şekilleri gruplanacak olursa en sık görülen stresle idrar kaçırma, yetişememe tarzı idrar kaçırma yada bunların karışımı olarak görülen mixed tip idrar kaçırmadır. Bunların dışında nörojenik tip idrar kaçırma, taşma tarzı idrar kaçırmada  çeşit olarak eklenebilir.

Gebelik ve doğum travması idrar kaçırma için önemli risk faktörlerindendir. İdrar kaçırma sıklıkla gebelik sırasında veya gebeliği takiben ortaya çıkabilir. Doğum yapmamış kadınların gebelikleri sırasında ortaya çıkan idrar kaçırma şikayetleri sıklık olarak %19 ila %70 arasında değişmektedir. Doğum sonrası ise %0.7 ila % 35 arasında kadında idrar kaçırma şikayetleri kalıcı hale gelebilir. Pelvik taban egzersizleri gebelik sırasında da yapılabilen, stres yani zorlanma sonucu idrar kaçırmanın önlenebilmesi için önerilen yöntemlerdir. Bu egzersizler ofiste sandalyenizde otururken, trafikte kırmızı ışıkta beklerken yada yerde yapılabilir. Pelvik taban kasları kalça kemiğimizin alt kısmını örten kas tabakasıdır. İçinden geçen idrar kanalını, vajeni ve dışkı kanallarını sarmalar. Potansiyel zayıflığının yarattığı önemli bir problemde idrar kaçırma şikayetlerinde artmadır. Egzersiz tedavilerinin yeterli olmadığı durumlarda stress idrar kaçırma tedavisi için cerrahi yöntemler devreye girer. Bunlar  karın boşluğundan yapılabilen BURCH ameliyatı, vajinal yaklaşımla yapılan TVT ve TOT ameliyatlarıdır.Özellikle son on yılda vajinal yaklaşımla yapılan TOT ameliyatı yaygın olarak uygulama alanı bulmuştur.İşlemin prensibi idrar kanalının taban bölümünün meş adı verilen materyalle desteklenmesidir. Nasıl lastik bir su hortumunundan geçen suyu kum üzerindeyken üzerine basarak kesemezsek, zayıf tabanlı bir idrar kanalından idrar kaçağıda önlenemez. BURCH ameliyatının idrar kaçırma da kullanım alanı giderek daralmış, başka sebeblerle yapılan karın içi cerrahilere ihtiyaç halinde eklenmesi dışında kullanımı yaygın değildir.

Yetişememe tipi idrar kaçırmada ise antikolinerjik dediğimiz mesaneyi gevşeten medikal ajanlar kullanılır, cerrahi bu hastalara önerilmez. Bu ilaçlar hastada ağız ve göz kuruluğu yapar.

Eğer idrar kaçırma sebebi olarak birden fazla komponent varsa ayrı olarak tedavi edilir. Yani hem cerrahi hemde medikal tedavi beraber uygulanmalıdır.

İdrar kaçırma da doğru değerlendirme doğru sonuçları doğurur.

Ameliyat edilen hastalar 24 saat içinde sonda ile takip edilir ve sondası çekilerek taburcu olur.