: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

Çikolata Kisti (Endometriozis) Belirtileri

Çikolata kisti genellikle uterusun iç kısmında RAHMİ DÖŞEYEN dokuların uterusunuzun dışına çıktığı ağrılı bir hastalıktır. Endometriozis en sık yumurtalıklarınızı, fallop tüplerinizi ve pelvisinizi örten dokuları içerir. Nadiren, endometrial doku pelvik (KASIK) organlarının ötesine yayılabilir.

 

Çikolata kistleri ile, yerinden edilmiş endometriyal doku, normalde olduğu gibi hareket etmeye devam eder ve bu, menstruasyon döngüSÜ ile birlikte kalınlaşır, parçalanır ve kanar. Bu yerinden olmuş doku vücuTTAN çıkmanın hiçbir yolu olmadığından sıkışır. Böylelikle kistler oluşabilir, çevredeki dokular tahriş olabilir ve sonunda yapışıklıklar oluşur. Endometriozis özellikle adet dönemlerinizde aşırı ağrıya neden olabilir. Doğurganlık sorunları da gelişebilir.

 

ÇİKOLATA  Kistlerinin Belirtileri

 

Çikolata kistinin birincil belirtisi pelvik (KASIK) ağrıSI olup, çoğunlukla menstrüel döneminizle ilişkilidir. Birçok kadın menstrüel dönemlerinde kramp yaşarsa da, çikolata kisti olan kadınlar genellikle menstrüel ağrıyı normalden çok daha kötü tarif eder. Ayrıca, ağrının zamanla arttığını bildirirler.

 

Çikolata kisti için yaygın görülen belirtiler şunları içerir;

 

Ağrılı dönemler – Pelvik ağrı ve kramp adet döneminizden önce başlayabilir ve adet döneminizi birkaç gün uzatılabilir. Ayrıca bel ve karın ağrınız da olabilir.

 

Cinsel ilişkide ağrı – Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı, çikolata kisti  ile bağlantılıdır.

 

Bağırsak hareketleri veya idrara çıkma sırasında ağrı –  Bu belirtileri adet döneminiz sırasında görme olasılığınız yüksektir.

 

Kısırlık – çikolata kisti, kısırlık tedavisi görmek isteyen bazı kadınlarda önce teşhis edilir.

 

Ağrınızın şiddeti, durumun derecesinin güvenilir bir göstergesi olmayabilir. Hafif çikolata kisti olan bazı kadınlar yoğun ağrıya sahipken, ilerlemiş çikolata kisti olan diğer kişilerde çok az ağrı ya da hiç ağrı görülmeyebilir.

 

Çikolata kisti olduğuna dair belirtileri yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Tedavi ne kadar önce başlarsa o kadar başarılı olması mümkündür.