: 0505 2874333
Cep 0505 2874333
bilgi@onderkoc.com
onderkoc.com

BEBEK SORUNUNA ÇÖZÜMLER ARTIYOR

Ülkemizde bebek sorunu yaşayan evli çiftler bebeklerinin olmaması sonucu ilk olarak tüp bebek merkezlerine başvurmaktadırlar. Tüp bebek doktorları yapılan tetkikler sonucunda çiftlere, en uygun tip tüp bebek tedavisini önermektedirler. Tüp bebek tedavisi, genellikle kadınlarda olan yumurtaları normalden daha olgun bir şekilde yumurta üretecek şekilde teşvik etmek için hormonların kullanımı ile başlar. Sonra yumurtalar iğne yardımıyla yumurtalardan alınır. Buna ek olarak, erkektean sperm sağlanarak döllenme sağlanır. Yani sperm ve yumurtalar, bir çanakta orta (besleyici solüsyon) içinde bir araya getirilerek elde edilir. Buna geleneksel IVF yöntemi denir. Alternatif bir işlem, bir mikropipet kullanarak yumurtalara sperm enjekte etmektir. Bu süreç ICSI olarak bilinir ve erkek infertilitesi için tedavi sonuçlarında devrim yaratmıştır. Tüp bebek merkezlerine bu ve buna benzer tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Tüp bebek doktorları tarafından, embriyo olarak adlandırdığımız döllenmiş yumurta, daha sonra sıcaklık ve pH açısından insan vücudunu taklit eden kontrollü bir ortama sahip olan bir ortamda besleyici solüsyonlar içinde döllenir. 2-6 gün boyunca kültürden sonra, en uygun embriyo veya embriyolar seçilir ve bir transfer kateteri kullanılarak aktarım sağlanır. Embriyolar çıkarılarak ve dölleme işlemi sırasında birkaç defada görsel muayene yapılması veya embriyoların izlenmesi için yeni teknoljiler kullanılır.

Ardından yüksek kaliteli yumurta ve embriyoların hepsi dondurulabilir, böylece tedavinin gebelikle sonuçlanmaması veya daha fazla çocuk istenmesi durumunda eritilerek ve daha sonra kullanımı sağlanabilir. Tüp bebek merkezleri tarafından iki çeşit dondurma yöntemi kullanılabilir.. Yavaş dondurucu olarak bilinen bunlardan biri, embriyoların yaklaşık 2-4 saat süren kontrollü bir şekilde yavaşça dondurulması, diğer yöntem vitrifikasyon olarak adlandırılır ve embriyoların son derece çabuk soğumasına dayanır.